Aktualitet dhe Lajme

Raporti: Izraeli ka informuar disa vende për planet e sulmit në Rafah

Share

Transmetuesi izraelit KANN thotë se ushtria izraelite ka informuar disa vende në rajon, dhe SHBA, se po përgatiten për një operacion ushtarak në shkallë të plotë në qytetin më jugor të Gazës.

Zyrtarët e lartë të OKB-së kanë dhënë alarmin për një sulm të mundshëm të ushtrisë në Rafah, duke përmendur gati dy milionë palestinezë të zhvendosur të strehuar atje dhe bombardimet dhe të shtënat praktikisht pa dallim të Izraelit gjatë operacioneve të kaluara kundër qyteteve të tjera të Gazës gjatë luftës.

Të shtunën, një zëdhënës i qeverisë amerikane tha se ajo “nuk do të mbështeste” një operacion izraelit kundër Rafah pa një strategji të qartë për mbrojtjen civile.

Më herët, kryeministri izraelit Netanyahu urdhëroi ushtrinë të përgatisë një plan për evakuimin e civilëve atje
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button