Aktualitet dhe Lajme

Premier League votoi për heqjen e VAR: merret vendimi final

Share

Votimi i planifikuar për sot për heqjen ose jo të VAR-it në Premier League ishte shumë i pritur dhe jo vetëm në Angli. Pas shumë polemikave mbi teknologjinë e arbitrimit këtë sezon, ishte Wolverhampton ai që paraqiti propozimin zyrtar majin e kaluar. Kështu, sot kanë marrë vendimin 20 klubet e kampionatit më të rëndësishëm në botë.

ANGLIA ZGJEDH: ME VAR APO JO?

Në orët e para të pasdites së sotme është zyrtarizuar rezultati i pritshëm i votimit për heqjen e VAR në Premier League. Video Assistant Referee mbetet në vendin e tij dhe rezultati i kutisë së votimit nuk lë vend për dyshime.

Në fakt, ishin 19 vota kundër heqjes, vetëm një pro, padyshim ajo e Wolverhampton që kishte paraqitur propozimin. Pavarësisht të gjitha polemikave dhe argumenteve të pafund për përdorimin e saj, teknologjia do të vazhdojë të “ndihmojë” arbitrat edhe në Angli.

“Klubet e Premier sot votuan në favor të vazhdimit të menaxhimit të VAR në Premier League”, thuhet në shënimin zyrtar të publikuar në rrjetet sociale nga kampionati anglez.

Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button