Aktualitet dhe Lajme

Premier League i jep goditje zyrtare Nottingham Forestit për shkeljen e rregullave financiare

Share

Nottingham Forest ka pësuar një goditje të madhe në përpjekjen e tyre për mbijetesë në Premier League pasi i janë hequr katër pikë për shkelje të rregullave financiare të ligës.

Sipas një raporti të fundit nga gazeta “The Guardian”, klubi është penalizuar pas një hetimi të detajuar mbi financat e tyre.

Pas kësaj ndëshkimi, Nottingham Forest tani gjendet në një situatë delikate në tabelën e klasifikimit, teksa janë zbritur në zonën e rënies nga kategoria, ku lufta për qëndrimin në elitën e futbollit anglez bëhet edhe më e ashpër.

Rënia e tyre nën Lutonin dhe pozicionimi në treshen e fundit me vetëm 21 pikë ka ndezur sinjale alarmi për klubin dhe tifozët e tyre.

Në ditët në vijim, pritet njoftimi zyrtar nga Premier League rreth kësaj çështje, i cili është i planifikuar të bëhet të hënën.

Ky njoftim do të konfirmojë vendimin dhe detajet që kanë çuar në heqjen e pikëve.

Nottingham Forest ka të ngjarë të apelojë vendimin e Premier League, duke u përpjekur të përmbysë penalizimin që mund të ketë pasoja serioze për fatet e tyre në këtë sezon.

Apelimi do të jetë një proces i rëndësishëm që mund të përcaktojë drejtimin e klubit në javët dhe muajt e ardhshëm.

Prej kohësh rregullat financiare të Premier League kanë qenë një temë diskutimi, me klubet që duhet të manovrojnë me kujdes për të qëndruar brenda kufijve të lejueshëm.

Rasti i Nottingham Forest shërben si një rikujtesë për të gjitha klubet e tjera se ligji financiar në futbollin anglez zbatohet me rreptësi.

Tifozët e Nottingham Forest tani do të prisnin me ankth për rezultatin e procesit të apelimit, i cili do të jetë kyç për planifikimet e tyre të ardhshme dhe strategjinë e klubit në transferimet dhe në menaxhimin e skuadrës në përgjithësi.

Penalizimi mund të ketë ndikim të madh jo vetëm mbi moralin e lojtarëve, por edhe mbi gjithë atmosferën e klubit në një luftë për mbijetesë në një nga ligat më të vështira në botë. /Telegrafi/
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button