Aktualitet dhe Lajme

Politico: Mark Rutte ka siguruar mbështetjen e 20 vendeve për t’u bërë sekretar i ri i NATO-s

Share

Kryeministri holandez në largim, Mark Rutte ka siguruar mbështetjen e dy të tretave të vendeve të NATO-s për të udhëhequr aleancën ushtarake më vonë këtë vit, thanë të mërkurën për POLITICO dy zyrtarë të lartë.

“Pas raundeve shumë intensive të diskutimeve midis aleatëve, ne jemi tani në pikën ku mbi 20 aleatë të NATO-s janë të përgatitur për të mbështetur kryeministrin Rutte si sekretarin e ardhshëm të përgjithshëm,” tha një zyrtar i NATO-s, të cilit iu dha anonimiteti për të diskutuar diskutimet e ndjeshme të brendshme.

Rutte, i cili ka bërë fushatë për këtë detyrë që nga nëntori, është emri i vetëm i paraqitur nga 31 qeveritë anëtare të aleancës, thanë zyrtarët.

Sipas rregullave të NATO-s, sekretari i përgjithshëm duhet të vendoset “me konsensus”, që do të thotë se Rutte ende duhet të marrë mbështetjen e të gjitha vendeve të mbetura.

Zyrtari tha se diskutimet “nuk janë përfundimtare”, por shtoi: “Ka një vrull në rritje pas kandidaturës së tij”.

Presioni po rritet mbi anëtarët e NATO-s për të miratuar Rutte përpara samitit të liderëve në Uashington në korrik. Ai do të zëvendësojë Jens Stoltenberg, i cili drejton NATO-n që nga viti 2014.

Ambasadorja e SHBA-së në NATO, Julianne Smith tha javën e kaluar se aleatët duhet të synojnë “përfundimin e procesit të përzgjedhjes ndoshta në tremujorin e parë të këtij viti kalendarik”.

Një tjetër zyrtar i lartë i NATO-s konfirmoi numrin e vendeve që ende duhet të mbështesin Rutte, duke thënë se rreth 10 ende po frenoheshin nga një votim pro.

“Ne do të vazhdojmë të dëgjojmë pyetjet dhe shqetësimet e tyre,” tha zyrtari i parë. “Dhe ne inkurajojmë … misionin holandez në NATO për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve.”

Vendet po frenojnë mbështetjen e tyre për arsye të ndryshme.

Turqia ka kërkuar që Rutte të mos favorizojë vendet e BE-së në aleancë, sipas Bloomberg. Hungaria, ndërkohë, ka pasur mosmarrëveshje të gjata me Rutte lidhur me kritikat e tij të ashpra ndaj cenimit demokratik në Hungari..

Mbetet e paqartë nëse vendet baltike po mbështesin Rutte, duke pasur parasysh këmbënguljen e tyre për më shumë mbështetje politike për rrugën e Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n./albeu.com
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button