Aktualitet dhe Lajme

Po shkonte në pinte kafe, makina përplas për vdekje vëllain e regjisorit të njohur, Piro Milkani: Humba mikun më të mirë të jetës!

Share

Një 88-vjeçar shqiptar është përplasur për vdekje nga një makinë të premten e 29 marsit në Park Avenue, në Worchester, SHBA. Bëhet fjalë për Mihallaq Milkanin, vëllain e regjisorit të njohur shqiptar Piro Milkani. Policia amerikane është duket hetuar rastin si aksident të qëllimshëm, ndërsa familjarët e Milkanit kanë reaguar për mediat britanike.

Vëllezërit Milkani

Artikulli i medias amerikane:

I moshuari shqiptar përplaset për vdekje nga makina në Angli, reagon i vëllai Piro Milkani: Humba mikun më të mirë të jetës!

“Ndërto dije dhe pasuri për familjen në mënyrë që të kujdeseni për fëmijët tuaj”, këto janë disa nga mësimet e jetës që Mihallaq Milkani u dha fëmijëve të tij, nipërve dhe miqve të tij me të cilët rrinte rregullisht në Espress Yourself Coffee, në Richmond Avenue.

Një shtyllë e dashur e familjes së tij dhe rrjetit të miqve të tij, Milkani, 88 vjeç, vdiq të premten pasdite, pasi u përplas nga një makinë që drejtohej nga një 69-vjeçar.

“Të gjithë e njohin atë në Worcester. Kam marrë telefonata pa ndërprerje”, tha Eftim Milkani për babain e tij. “Ai ka bërë disa vizita në urgjencë, por asgjë nuk e rrëzoi, shërohej gjithmonë. E urrej ta them këtë, por u desh një kamion i madh për ta marrë nga jeta. Asgjë tjetër nuk po e rrëzonte.”

Çdo ditë, Mihallaq Milkani takohej me miqtë e tij,në Espress Yourself. Kafeneja ishte e mbyllur të premten, ditën e aksidentit, sepse pronari i dyqanit kishte shkuar për të vizituar vajzën e tij që jeton në një pjesë tjetër të vendit. Kështu Milkani dhe një shok i tij vendosën të shkonin me makinë në një kafene tjetër në Park Avenue.

Ndërsa priste jashtë automjetit në një parkingun aty pranë, Milkani u godit kur shoferi 69-vjeçar bëri lëvizje para dhe pas, sipas policisë.

Capture4

Nekrologji Mihallaq Milkani

Mihallaq Milkani jetonte në Worcester me djalin dhe nusen e tij, Eftim dhe Rachel Milkani. Bashkëshortja e tij, Marijeta, ka vdekur vite më parë. Eftim Milkani tha se babai i tij ishte shumë i përkushtuar ndaj familjes së tij, duke marrë rregullisht nipërit e tij në park dhe gjithmonë një punëtor shumë i madh.

“Babai im ka punuar deri në moshën 73-vjeçare”, tha Eftim Milkani. “Dhe ai u largua që të mund të na ndihmonte. Kujdesej dhe për fëmijët e mi.

Një karrierë si oficer detar

I lindur dhe i rritur në një kodër në Drenovë të Shqipërisë, Mihallaq Milkani pati një rrugëtim të karakterizuar nga guximi, përkushtimi dhe dashuria e palëkundur, sipas familjes së tij.

“Babai im i mbante mend të gjitha historitë e jetës së tij. Të gjithë kërkonin këshilla nga ai. Kam pirë kafe me dikë (të martën) që është në moshën time dhe ai e dinte dhe më tha, ‘Nuk po e them këtë për të të bërë qejfin, por babai yt ishte një njeri i jashtëzakonshëm. Ai dinte të fliste, nuk zemërohej kurrë, shkonte mirë me të gjithë dhe jepte këshillat më të mira’”.

Në moshën 22 vjeçare, në vitin 1957, Mihallaq Milkani u largua nga Shqipëria për të studiuar në akademitë detare në Shën Petersburg, Rusi dhe Riga, Letoni (atëherë ende pjesë e Bashkimit Sovjetik), sipas vëllait të tij më të vogël Piro Milkani, i cili është i regjisori njohur dhe kinematograf në Shqipëri.

Mihallaq Milkani u kthye në Shqipëri, ku shërbeu si oficer i marinës deri në fillim të viteve 1970. Ai shërbeu në nëndetëse pranë ishullit Sazan, tha vëllai i tij të martën gjatë një interviste telefonike nga Tirana.

Milkani dha mësim si profesor për rreth 10 vjet, deri në vitin 1982, në Akademinë Detare në Vlorë, diçka që “i pëlqeu shumë”, tha vëllai i tij. Ai madje shkroi një libër shkollor që studentët e tij do ta përdornin shpesh.

Piro Milkani fitoi famë vetë përmes filmave të tij, por mësoi rastësisht për efektin e vëllait të tij të madh te ata që kishin ndjekur mësimet e tij.

“Edhe pse jam personazh publik në Shqipëri, shpesh herë njerëzit më ndalonin në rrugë për të më shtrënguar dorën dhe për t’u prezantuar si studentë krenarë për mësimet e vëllait tim në Akademinë Detare në Vlorë,” tha Piro Milkani, 85 vjeç. “E gjitha ishte falë përkushtimit të Mihallaqit ndaj profesionit të tij.”

Mihallaq Milkani doli në pension në vitin 1990 në moshën 55-vjeçare, rreth kohës së rënies së komunizmit në Shqipëri.

Ai dhe familja e tij hynë në një kohë vështirësish të mëdha financiare, duke jetuar me 40 dollarë në muaj për shumë vite deri në vitin 1997, kur Mihallaq Milkani mori vendimin për të emigruar në Shtetet e Bashkuara.

“Shqipëria po kalonte një tranzicion në vitet ’90. Pensioni i tij nuk vlente shumë, edhe me atë karrierë të madhe që kishte. Kështu që të ardhurat e tij nuk ishin më të mirat”, tha Eftim Milkani. “Të dy prindërit e mi ishin rreth të 60-tave, por ata fituan lotarinë e emigracionit dhe më pas u transferuan në Shtetet e Bashkuara për një jetë më të mirë për veten e tyre, por kryesisht për mua për t’u arsimuar.”

Sot, Eftim Milkani, është një shkencëtar kryesor në Giner Inc.

“Babai im thoshte shpesh: “Po të qëndroja në Shqipëri, nuk do të kisha arritur deri këtu”, tha Eftim Milkani.

Një jetë e re në një vend të ri

Edhe në moshën 62-vjeçare, Mihallaq Milkani kapërceu pengesat në vendin e tij të ri, të adoptuar.

“Kur erdhi në Shtetet e Bashkuara, babai im filloi të punonte në një frigorifer. Ai paketonte perime. Pas një jave, menaxheri e pushoi nga puna. Ndoshta nuk ishte mjaftueshëm i shpejtë”, tha Eftim Milkani. “Ai ishte shumë i lënduar nga kjo sepse nuk ishte pushuar kurrë nga puna në jetën e tij, ndihej i dështuar”

Milkani nuk e humbi kurrë pasionin e tij për letërsinë, historinë dhe tekstet shkencore, kjo e fundit një kujtim i viteve të tij si oficer i marinës. Të shihje se si kujdesej për kopshtin e tij nuk ishte një pamje e pazakontë.

Ai mbajti kontakte me vëllain e tij, i cili do të drejtonte prej tij projekte të reja filmash ose libra përpara se ndonjë prej këtyre veprave të bëhej publike, duke përfshirë mbledhjen e intervistave dhe audicioneve përpara prodhimit të filmit.

Hera e fundit që Piro Milkani foli me vëllain e tij ishte të enjten në mbrëmje, një ditë para vdekjes së Mihallaqit.

“Ai ishte një mentor i vlefshëm për punën time. Nuk humba vetëm një vëlla të mirë, por edhe shokun tim më të mirë”, tha Piro Milkani.

Capture5

Mihallaq Milkani me të birin, Eftimin, në vitin 1992

Kujtime të qëndrueshme, mësime të qëndrueshme

Mbesa e Mihallaq Milkanit, Regina Milkani, tha se ai ishte “gjyshi më i mirë që mund të imagjinonit ndonjëherë”.

Ai fliste me të rregullisht, tha Regina Milkani, e cila është mësuese kërcimi në Studio Jo Ann Warren, por ata folën më gjatë se zakonisht një natë para vdekjes së tij.

“Ai më tha se duhej të kujdesesha për trupin dhe shpirtin tim dhe të pushoja çdo natë, sepse nëse nuk e bëj këtë, do kisha punë me të”, tha Regina Milkani. “Ai zakonisht fliste vetëm për punën ose thoshte se duhet të kem një punë të mirë, të martohem dhe të kem fëmijë. Por këtë herë ishte ndryshe.”

Tashmë, Regina Milkani tha se i mungon prania e gjyshit.

“Shtëpia ime ndihet e zbrazët pa të, sepse çdo ditë ai më përshëndeste. Ai do më thoshte natën e mirë. Nëse do të isha jashtë për ditën, ai do të më telefononte për të më kontrolluar”, tha Regina Milkani. “Ai sigurohej që unë ta dija se sa shumë më donte, çdo ditë. Kështu që ndoshta do të më mungojë t’i dëgjoj ato fjalë, edhe nëse i kam marrë si të mirëqena.”

Eftim Milkani tha se babai i tij ishte shumë mirënjohës për Shtetet e Bashkuara dhe mundësinë që i dha atij dhe familjes së tij.

“Ishte tipi që i pëlqente të valëvitte ose flamurin shqiptar ose atë amerikan”, tha Eftim Milkani. “Por, po, ai ishte shumë i lumtur që ishte këtu dhe mirënjohës.”

Babai i tij ishte gjithashtu një adhurues i historisë.

“Babai im më mësoi të jem i dashur dhe i respektueshëm ndaj të gjithëve”, tha Eftim Milkani. “Një nga këshillat e tij kryesore ishte: “Mos lini për nesër asnjë punë që duhet të bëni sot”.


Huazuar nga StartNews.

Një kafe nga ju!

Back to top button