Aktualitet dhe Lajme

Partia e tij shënoi humbje në zgjedhjet europian, kryeministri i Belgjikës njofton dorëheqjen

Share

Kryeministri belg Alexander De Croo njoftoi dorëheqjen e tij pas humbjes së partisë së tij Liberale dhe Demokratë Flamande (Open VLD) në zgjedhjet evropiane.

“Për ne, është një mbrëmje veçanërisht e vështirë. Ne humbëm. Që nga nesër, unë do të jap dorëheqjen si kryeministër,” tha një De Croo i prekur në një fjalim para mbështetësve të tij të dielën. De Croo tani do ta drejtojë dorëheqjen e tij te mbreti Philippe, i cili ka fuqinë ta refuzojë atë sipas gjykimit të tij, shkruajnë mediat e huaja.

Megjithëse pritej të mbetej pas partive nacionaliste dhe të ekstremit të djathtë në Flanders, Open VLD ka pësuar rënien e saj më të madhe në zonën elektorale të De Croo-s në Flanders Lindore, ku lista e tij shkoi nga 17.85% në 2019 në 10% këtë herë – dhe më pak se 7% në përgjithësi.

Pavarësisht sondazheve që parashikonin se partia e ekstremit të djathtë, Vlaams Belang kundër imigracionit do të bëhej forca kryesore politike në vend me 11.5 milionë banorë, Aleanca e Re Flamane e krahut të djathtë (N-VA) ruajti vendin e parë, me një të pritshme 22% të votave, sipas rezultateve të përkohshme të siguruara nga ministria e Brendshme.

Rezultatet e së dielës do të rezultojnë në negociata komplekse në një vend të ndarë nga gjuha dhe identitetet e thella rajonale. Belgjika është e ndarë sipas linjave gjuhësore, me Walloninë frankofone në jug dhe Hollandisht-folëse Flanders në veri, dhe qeveritë formohen pa ndryshim nga koalicione të bëra nga parti nga të dy rajonet.

Belgjika mban rekordin botëror për kohën më të gjatë të nevojshme për të formuar një qeveri, pasi një koalicion qeveritar u emërua në dhjetor 2021 pas një total prej 541 ditësh negociatash. Më shumë se 8 milionë belgë votuan në zgjedhjet e quajtura ‘Super e Diela’ për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre rajonalë dhe kombëtarë dhe eurodeputetët në Parlamentin e ri Evropian.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button