Aktualitet dhe Lajme

Pakistani akuzon Iranin për një sulm vdekjeprurës

Share

Pakistani ka nisur një sërë sulmesh hakmarrëse me raketa ndaj Iranit fqinj, dy ditë pasi ky i fundit sulmoi vendin, duke pretenduar se kishte shënjestruar bazat e një grupi militant separatist sunit.

Pakistani shprehet se sulmet e tij kishin goditur “strehimet e terroristëve” në provincën kufitare Sistan-o-Balochistan.

Mediat iraniane raportuan se tre gra dhe katër fëmijë ishin vrarë.

Goditja e Pakistanit vjen pas sulmit të Iranit, për të cilin Teherani tha se kishte për qëllim grupet terroriste.

Të dy vendet kanë akuzuar prej kohësh njëri-tjetrin, se strehojnë grupe militante që kryejnë sulme nga rajonet përgjatë kufirit të tyre të përbashkët.

Por veprimi ushtarak zyrtar midis Pakistanit dhe Iranit, për këtë çështje është i pazakontë dhe ata zakonisht mbajnë marrëdhënie të përzemërta, megjithëse të brishta.

Ministria e jashtme e Pakistanit konfirmoi sulmet e saj, të cilat u raportuan për herë të parë nga mediat iraniane të mërkurën në mbrëmje.

Ai tha se Pakistani respekton plotësisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Iranit, por veprimi i tij të enjten ishte “një manifestim i vendosmërisë së palëkundur të Pakistanit për të mbrojtur dhe mbrojtur sigurinë e tij kombëtare kundër të gjitha kërcënimeve”.

Irani këmbënguli se sulmet e tij kishin për qëllim vetëm Jaish al-Adl, të cilin e etiketon një grup terrorist, dhe jo qytetarët e Pakistanit.

Sulmet ajrore vijnë në mes të një periudhe të madhe trazirash në Lindjen e Mesme, me luftën e ndezur midis Izraelit dhe grupit palestinez Hamas në Gaza dhe sulmet e grupit Houthi të Jemenit të mbështetur nga Irani mbi anijet në Detin e Kuq.

Teherani ka thënë se nuk dëshiron të përfshihet në një konflikt më të gjerë.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button