Aktualitet dhe Lajme

“Onkologjiku”/ Pacientja: Dola nga spitali me tubat që kullonin plagë. Operacioni e biopsia në klinikën e doktor Mondit më kushtuan 3100 euro

Share

Një pacienteje me tumor e cila ka bërë analizat e biopsisë dhe operacionin tek Klinika “Megis’ në pronësi të mjekut onkolog Edmond Gashi i cili po hetohet në masë sigurie ‘arrest shtëpie’ pasi akuzohet për shpërdorim detyre ka folur për Report TV.

Sipas dosjes së Prokurorisë së Tiranës, doktori i cili punonte si mjek në spitalin e Onkologjikut nuk i ofronte shërbimin në shtet pacientëve por orientoheshin drejt klinikës së tij tek Astiri.

Pacientja: “Tek klinika Megis i kam bërë të gjithë. Me biopsy e analiza të gjitha. Më tha mua ku do të operohesh. (Shënim: Pyetja që i ka bërë mjeku Gashi) I thashë ku të jetë më mirë. Kaq.

Gazetarja: Sa ju shkoi fatura?

Pacientja: 600 euro më bëri biopsia, 2500 euro operimi. Unë desha vetë të operohesha atje. Se më thonin të afërmit e mi që të operoheshin tek privati. Më ndihmuan njerëzit.

Gazetarja: Sa qëndruat e shtruar pas operimit?

Pacientja: Dy ditë. Kam vajtur të enjten kam dalë të shtunën.

Gazetarja: A ndiheshit mirë që të linit ambientet e spitalit?

Pacientja: Aq e kishin dy ditë. Nuk e kisha hequr ata tubat që kullonin plagët. Erdha I hoqa në krye të 5 ditëve.

Gazetarja: I kërkuat ju të qëndronit?

Pacientja: Kaq e ka privati tha 2 – 3 ditë./m.j


Huazuar nga Javanews.al

Back to top button