PërditshmëriPersonaliteteSocial Kulturore

Nga Kreshnik Osmani për ne

Mendim i lirë

Share

?Shqiptare te ndershem qe nuk i keni perlyer duart kurre me gjak njeriu dhe as me pasurite e njerezve.

Ju qe vini prej prinderish te ndershem dhe sojit te mire.
Ju qe nuk e keni ne gjak imoralitetin, grabitjen dhe poshtersine.
Ju qe nuk e keni ne gen mashtrimin, genjeshtrat, spiunllekun dhe dredhite.
Ju qe nuk e keni ne ADN-ne tuaj felliqesine, ngritjen mbi kufomat e te tjereve dhe tradhetine.
Ju qe ju ka mbetur ende nje fije bese dhe burrerie ne gjak.
Ju qe keni ende nje damar krenarie qe ua mbush aorten me gjak.
Ju qe jeni te ndershem por keni frike.
Ju qe jeni te mire por nuk i besoni askujt.
Ju qe kuptoni gjithcka por heshtni sepse mendoni se familja juaj eshte a para.
Ju qe dini gjithcka por jeni bere me te keqen per te jetuar me bukur dhe me mire.
Ju qe beni keq, jo sepse jeni shpirtera te keqinj, por sepse keshtu eshte trendy.

Kemi kohe qe shkruajme e flasim, lidhur me mashtrimet e medha qe po behen kunder races njerezore dhe vecanerisht asaj shqiptare. Disa na japin te drejte, disa na thone jeni konspiracioniste dhe disa te tjere na konsiderojne te luajtur nga mendte. Ne hallet e botes nuk i zgjidhim dot, por jemi te detyruar dhe te obliguar moralisht dhe kombetarisht qe te marrim ne mbrojtje vendin tone. Kemi kohe qe flasim dhe shpjegojme se duhet te marrim ne mbrojtje racen tone (ashtu me te mirat dhe te keqijat qe ajo ka, si cdo race ne bote) prej krijesave me te rrezikshme qe e kane pushtuar ate dhe e kane marre peng.

Po folem me shume mund te na ndeshkojne.
Po u beme te rrezikshem mund te na eleminojne.
Po na lene te llapim sepse e dine qe nuk kemi gje ne dore dhe nuk ndikojme.
Po ktheu loja mund te na fshijne nga faqja e dheut dhe mund te na rrafshojne. Gjithesei jeta do te vazhdoje dhe askush nuk ha me shume se minutat e veta. Kjo nuk ka piken e rendesise.

Ne kete bote te felliqur kur njerezimi po manipulohet ne forma nga me ekstremet dhe me te turpshmet dhe mashtrimi ka marre format nga me te sofistikuarat qe kane ekzistuar ndonjehere ne historine e njerezimit, mos i harroni kurre disa rregulla te arta te cilat ju ndihmojne te zbuloni mashtrimin dhe mashtruesit e maskuar edhe nese jemi edhe nese nuk jemi ne:

Ata qe nuk kane bese e burrni nuk mund te drejtojne shtet as mos i besoni asgje cfare thone edhe nese thone dicka te vertete.

Ata qe jane perverse nuk mund te drejtojne shtet dhe mos u besoni asgje cfare thone edhe nese thone dicka te vertete.

Ata qe ndrrojne grate me shoket nuk mund te drejtojne shtet dhe mos u besoni asgje cfare thone edhe kur thone ndonje te vertete.

Ata qe shesin gruan, vajzen. motren per nje detyre te larte, per pakez fame, pasuri e pushet nuk mund te ndertojne shtet dhe mos u besoni asgje cfare thone edhe nese thone ndonje te vertete.

Ata qe bejne orgji me pushtetin zullumqar naten dhe bejne engjellin diten, mos u besoni kurre sepse nuk mund te ndertojne shtet dhe as u besohet cfare thone edhe nese thone ndonje te vertete.

Ata qe flasin per Zotin tere diten dhe jane miqte e ngushte te atyre qe poshterojne, vrasin, vjedhin krijesat e Zotit, jane mashtrues ordinere.

E verteta e Koronavirusit mund te zbulohet nje dite, por edhe mund te mos zbulohet kurre, sepse sekti antinjerezim ka para, media, police, ushtare, opinioniste, mjeke, klerike, shkrimtare, intelektu-hale, filantrope, genjeshtare, mashtrues shume. Sapo te thuash dicka kundra versionit te tyre te shkrijne.

Keni nje rruge qe nuk ka te dyte. Ose te vdisni me nder ose te ngrodhni si qente. Vendi eshte i pushtuar nga nje kaste imorale perversesh te cilet na e kane bere bene. Kane aleatet e tyre jashte Shqiperise dhe po synojne te na shkaterrojne. Po na shkaterrojne jetet tona, ekonomite tona, shendetin tone, familjet tona, lirine tone, shtetin dhe demokracine dhe kush e kundershton versionin e tyre e masakrojne. Ata mendojne se u kemi ardhur ne dore dhe se kjo eshte dita per te na skllaveruar perjetesisht. Jane te gjithe bashke dhe shfaqen here ne aleanca te dukshme here ne aleanca te padukshme. Mund t’i njihni e ti dalloni lehtesissht sepse vishen njelloj, hane njelloj, pine njelloj, vjedhin njelloj, mashtrojne me stil te njejte, shumohen njelloj, degjenerojne njelloj, kane te njejtat vendtakimesh, te njejtat ekrane ku shfaqen logot e tyre, te njejtat mimika, te njejtat dashnore, te njejtin imoralitet, te njejtin stil genjeshtre dhe te poshtersise.

Ky eshte momenti per ta kuptuar kete. Ky eshte momenti per t’u thene jo. Tregojeni qofte dhe njehere te vetme se jeni krijesa te lira, sepse asgje me shume se liria nuk ka per t’iu ndricuar varrin, ne naten e pare te vetmise se madhe.

Shqiperia eshte ne rrezik, po nuk e shpetuam sot, nuk do ta kemi me, gjithmone nese shpetojme gjalle nga e gjitha kjo!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button