Aktualitet dhe Lajme

Nëna i dhuroi mitrën, 30-vjeçarja mbetet shtatzënë (FOTO LAJM)

Share

Një grua, e cila bëri një transplant të mitrës nga nëna e saj, ka njoftuar se është shtatzënë me fëmijën e saj të dytë.

Kirsty Bryant, 30 vjeç, nga Coff’s Harbor në bregun verior të Uellsit të Ri Jugor, humbi mitrën e saj gjatë një histerektomie urgjente gjatë lindjes së fëmijës parë.

Kur u zgjua nga koma 48 orë më vonë, nëna pësoi një shok pasi i thanë se nuk do të lindte dot kurrë një fëmijë tjetër.

Por Kirsty Bryant u bë gruaja e parë në Australi që mori një transplant të mitrës.

30-vjeçarja iu nënshtrua një operacioni16-orësh në janar pasi mori mitrën të dhuruar nga nëna e saj, 54-vjeçarja Michelle Hayton.

Tashmë Bryant është shtatë javë shtatzënë.

“Është shumë surreale. Është një ndjenjë e mrekullueshme. Isha shumë e emocionuar kur e mora vesh. Është kaq e mrekullueshme që trupi im mund ta bëjë këtë dhe që mamaja ime ma ka dhënë këtë dhuratë. Mamaja është shumë e emocionuar. Ajo mezi pret të mirëpresë një nip në familje … ajo është mbi hënë”, ka thënë Kirsty Bryant.

Kjo jep shpresë te gratë, mirëpo Bryant do të monitorohet nga afër gjatë shtatzënisë së saj, e cila konsiderohet me rrezik të lartë. Fëmija vjen në fund të dhjetorit.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button