Aktualitet dhe LajmeBotaLajmi i funditPërditshmëri

NATO aktivizon Forcën e Reagimit, trupa tokësore, detare e ajrore në gatishmëri

Share

Për herë të parë, Forca e Reagimit të NATO-s është aktivizuar si një masë mbrojtëse në përgjigje të pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë.

Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s, Gjeneral Tod Wolters aktivizoi forcën shumëkombëshe të përbërë nga forcat tokësore, ajrore, detare dhe të operacioneve speciale nga aleatët që mund të vendosen shpejt në mbështetje të aleancës së NATO-s.

Aktivizimi i trupave të reagimit nuk do të thotë se ndonjë trupë e SHBA ose e NATO-s do të shkojë në Ukrainë, e cila nuk është anëtare e aleancës.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka qenë i qartë se trupat amerikane po vendosen në Evropën Lindore për të ndihmuar në forcimin e vendeve të NATO-s të nervozuara nga veprimet agresive të Rusisë dhe se ato nuk do të luftojnë në Ukrainë.

Wolters e quajti atë një “moment historik” në deklaratën e tij.

“Ato përfaqësojnë një forcë fleksibël, të besueshme luftarake që mund të përdoret në mënyra të shumta dhe ne po përdorim plotësisht shkathtësinë e tyre të natyrshme,” shtoi ai.

“Këto masa parandaluese janë të kujdesshme dhe rrisin shpejtësinë, reagimin dhe aftësinë tonë për të mbrojtur dhe mbrojtur një miliardë qytetarët të cilët jemi betuar t’i mbrojmë.”

Forcat nuk janë vendosur ende, por janë në gatishmëri per te vepruar.

CNN raportoi herët të premten se sirenat e sulmit ajror kanë rënë në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, i cili është më pak se 50 milje nga kufiri i Polonisë, një anëtare e NATO-s.

Shtetet e Bashkuara njoftuan të enjten se 7,000 trupa amerikane do të vendosen në Evropë. Presidenti Biden tha se ai do të autorizonte “dislokimin e forcave tokësore dhe ajrore të stacionuara tashmë në Evropë”, në Estoni, Letoni, Lituani, Poloni dhe Rumani.

Ai tha gjithashtu se do të autorizonte “aftësi shtesë të forcave të SHBA” të dërgoheshin në Gjermani si pjesë e përgjigjes së NATO-s, duke përfshirë disa forca që ishin vendosur në gatishmëri disa javë më parë./lajmifundit.al/

Back to top button