Aktualitet dhe Lajme

Megan Markle nderohet me një titull të ri, fansat mbretëror të irrituar

Share

Fansat mbretërorë i janë përgjigjur titullit të ri të Meghan Markle, pasi ajo komentoi nderimin për herë të parë.

Dukesha e Sussex-it, 42 vjeç, mori një nderim nga Mbreti Joruba, Oluwo i Iwo. Asaj iu dha edhe një emër tradicional, “Adetokunbo”, diçka që nëna e dy fëmijëve konfirmoi se do ta “çmonte” përpara se ta quante Nigerinë “shtëpinë e saj”.

Duke thyer heshtjen e saj për vlerësimin, Meghan shkroi: “Faleminderit për mirëpritjen tuaj të ngrohtë në Nigeri. Jam thellësisht e përulur nga bekimi juaj i emrit tradicional Joruba, Adetokunbo. E çmoj emrin dhe vlerësoj besimin tuaj tek unë për ta mbajtur atë me hir dhe dinjitet.

“Vizita jonë në Nigeri ishte e rëndësishme për shumë arsye, jo vetëm sepse na dha një mundësi për të eksploruar dhe kuptuar trashëgiminë time, e cila shtrihet tek fëmijët tanë. Mezi presim të kthehemi në shtëpi një ditë së shpejti.”

Fansat mbretërorë kanë komentuar në X (ish-Twitter) për të ndarë mendimet e tyre. Njëri shkroi: “Është bukur që Meghan po përqafon trashëgiminë e saj nigeriane. Përfaqësimi ka rëndësi dhe është mirë të shohësh dikë në qendër të vëmendjes duke e pranuar.”

Të tjera komentuan se përdorimi i titullit nga ana Meghan do të ishte “fallco dhe vetëm për vëmendje”. Por përdoruesit e tjerë më pak kritikë komentuan se titulli i saj nuk ishte mbretëror, por një emër tradicional nigerian.

Vizita e Meghan dhe Princit Harry në Nigeri muajin e kaluar erdhi pasi ish-aktorja e Suits mësoi se ishte 43% nigeriane në një test gjenealogjik.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button