Aktualitet dhe Lajme

Kaliforni/ Stuhia e fortë e borës bllokon shtëpitë dhe bizneset (VIDEO)

Share

Stuhi dëbore e papritur ka goditur Kaliforninë veriore në SHBA që nga mbrëmja e së enjtes së kaluar, shkaktuar probleme serioze në dhjetëra zona, veçanërisht në Sierra Nevada.

Sasia e mëdha e borës shkaktoi bllokime trafiku në shumë rrugë, me drejtues të bllokuar në makinat e tyre për orë të tëra. Qindra shtëpi dhe biznese janë fundosur në dëborë në Liqenin Donner. Reshjet e vazhdueshme të borës prej 48 orësh kanë shkaktuar dhjetëra probleme me furnizimin me energji elektrike dhe ujë.

Shpërthimet e erës deri në 305 km/h kanë shkaktuar mbylljen e parqeve kombëtare, vendpushimet e skive dhe një rrugë arteriale ekskluzivisht për kamionë. Kjo situate ka sjellë sfida të mëdha për banorët dhe autoritetet lokale.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button