LOKALEPërditshmëriSport dhe Fitnes

Jo në bulevard por në stadium

Të gjithë në stadium te shtunën

Share

Të shtunën në 23.11.2019 zhvillohet takimi midis KF Korabi dhe KF Kastrioti në qytetin e Peshkopisë, takim i cili do të transmetohet Live nga Rtvsh!

Filizat e këtij rivaliteti nisin në sezonin 2015-2016 kur KF Korabi dhe KF Kastrioti konkuruan për tu ngjitur në Superiore.

Në 31 tetor 2015 Korabi dhe Kastrioti takohen për herë të parë në Peshkopi, takim ky i fituar nga Korabi vëndas me rezultatin minimal 1-0, me autor goli Sindrit Guri (76’).

Në 27 shkurt 2016 Korabi merr një pikë me vlera në Krujë edhe pse me një lojtar më pak.
Golin e kapitenit Krutan Alikaj (54’) e shfuqizoi Guri pak minuta më pas (61’).

Në 07.05.2016 situata arrin kulmin, Korabi renditet 3 pikë pas Kastriotit të vëndit të parë, në Peshkopi ka rekord kombëtar pjesëmarrje, mbi 10.000 tifozë në mbështetje të Korabit. Korabi nuk gabon, fiton sërish me golin e Gurit (70’) dhe parakalon Krutanët në renditje. Ai takim vendosi fatin e skuadrave dhe Korabi u ngjit në Kategorinë Superiore.

Pas 4 sezonesh Korabi dhe Kastrioti gjenden në të njejtën situatë, rivalizojnë për tu ngjitur në Kategorinë Superiore. Të shtunën në Peshkopi Korabi pret Kastriotin për të zhvilluar takimin e fundit të fazës së parë. Një shansin i artë për të rimarrë vëndin e parë dhe pse jo të nisim shkëputjen nga ndjekësit!

I bëjmë thirrje publikut Dibran, të gjithë dashamirëve të Korabit, tifo-grup Arbërit, Sokolave dhe vëllezërve të Dibrës së madhe që të shtunën të mos bëjnë asnjë plan tjetër veçse të rishkruajmë historinë sëbashku në stadiumin e qytetit, Korabi ka nevojë për ju!
Sa më shumë share!

(Fotot ilustruese janë realizuar në datë 07.05.2016 në takimin Korabi 1-0 Kastrioti)

Një kafe nga ju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button