Aktualitet dhe Lajme

Gjyqi i Berishës në Londër zbulon operacionin sekret të britanikëve kundër bandave shqiptare

Share

Qeveria britanike duket se ka nisur një operacion sekret për të ndaluar gangsterët shqiptarë të vërshojnë rrugëve të Britanisë së Madhe. Synimi është goditja e trafikut të kokainës, rrëzimi i perandorive të tyre kriminale të lidhura me kontrabandën e njerëzve dhe trafikimin e prostitucionit.

“Daily Mail” shkruan se zyrtarët e Ministrisë e Jashtme dhe Ministrisë së Brendshme britanike kanë nisur bashkërisht operacionin sekret “Crime State Nexus” për të shënjestruar krimin e organizuar dhe politikanët e Ballkanit që i ndihmojnë ata.

Sipas Daily Mail, detajet e operacionit sekret u zbuluan rastësisht në dokumentet gjyqësore të qeverisë britanike të publikuara në gjyqin ndaj ish-kryeministrit shqiptar Sali Berisha që kërkon anulimin e shpalljes “non grata” nga Mbretëria e Bashkuar.

Bandat shqiptare përshkruheshin në dokumentet zyrtare si një “kërcënim akut” për Britaninë duke qenë “shumë të përhapura në krimin e rëndë dhe të organizuar” nëpërmjet përfshirjes së tyre në tregun e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, kontrabandën e njerëzve dhe trafikimin e prostitucionit. Gazeta citon gjithashtu të dhëna që tregojnë se shqiptarët janë deri tani kombësia më e madhe e huaj në burgjet e Mbretërisë së Bashkuar, duke përbërë 1/8 e të gjithë kriminelëve të burgosur.

Pjesë nga shkrimi i Daily Mail

Z. Berisha ka apeluar në Komisionin Special të Apelimit të Emigracionit në Londër një masë të marrë nga ish-sekretarja e Brendshme Priti Patel për ta ndaluar atë të hyjë në Britaninë e Madhe, vendimi për të cilin pritet të merret muajin e ardhshëm për këtë rast.

Dokumentet që lidhen me këtë padi pretendojnë se lidhjet midis politikës dhe krimit në Shqipëri krijojnë një “mjedis lejues në të cilin kriminelët e rëndë dhe bandat e krimit të organizuar mund të veprojnë dhe të përfitojnë nga mbrojtja politike e politikanëve të korruptuar nga veprimtaria e zbatimit të ligjit.

“Raportimet thonë gjithashtu se mbrojtja politike u jep bandave më shumë mundësi për të pastruar paratë dhe do të thotë që Shqipëria mund të përdoret si një “strehë e sigurt nga e cila mund të operojnë” – citon Daily Mail.

Këto banda më pas mund të blejnë vota ose të frikësojnë votuesit gjatë zgjedhjeve për të ndihmuar politikanët, pretendohet në dokumente. Projekti sekret “Crime State Nexus” përpiqet të marrë masa kundër personave të ekspozuar politikisht në Shqipëri, që mund të përfshijë ndalimin e tyre nga Britania. Prandaj, qëllimi themelor është prishja e lidhjeve ndërmjet politikës, biznesit dhe aktivitetit të paligjshëm.

Mr Berisha's appeal has taken place at the Special Immigration Appeals Commission in London

Z. Berisha, 79 vjeç, i cili shërbeu si kryeministër i Shqipërisë nga 2005 në 2013 dhe si president nga 1992 në 1997, po hetohet për një marrëveshje pronësie. Ai u akuzua për korrupsion tetorin e kaluar pasi dyshohet se ka shpërdoruar postin e tij për të ndihmuar dhëndrin e tij, Jamarber Malltezi, të blejë toka në Tiranë në pronësi të qytetarëve privatë dhe të ministrisë së mbrojtjes, si dhe për të ndërtuar 17 pallatet e banimit në pronë.

Z. Berisha dhe z. Malltezi kanë shpallur të dy pafajësinë e tyre, duke pretenduar se rasti ishte një lëvizje politike nga Partia Socialiste në pushtet e kryeministrit Edi Rama. Z. Berisha, i cili u rizgjodh si deputet i Partisë Demokratike në 2021, ka qenë në arrest shtëpie që nga dhjetori i kaluar ndërsa po hetohet. Prokurorët kanë thënë se nëse shpallet fajtor, ai përballet me një dënim me burg deri në 12 vjet. Qeveria e SHBA në maj 2021 dhe Britania e Madhe në korrik 2022 e ndaluan zotin Berisha dhe anëtarët e ngushtë të familjes të hynin në vendet e tyre për shkak të përfshirjes së dyshuar në korrupsion.

Javën e kaluar, Sekretari i Jashtëm Lord David Cameron vizitoi Tiranën për të diskutuar iniciativat për të ndihmuar Shqipërinë të godasë bandat që kontrabandojnë njerëz nëpër Kanalin Anglez dhe nxisin trafikun e drogës në Mbretërinë e Bashkuar. Megjithatë, vizita u ndërpre pasi kryeministri Rishi Sunak njoftoi papritur shpalljen e zgjedhjeve në 4 korrik.

People cross a street in front of a banner reading 'Welcome Lord Cameron' and Union flags on Tirana's main boulevard last week ahead of the planned visit by the Foreign Secretary

Pas një rritjeje, në vitin 2022 të numrit të shtetasve shqiptarë që mbërrinin në Britaninë e Madhe me varka të vogla, qeveritë e të dy vendeve arritën një marrëveshje për të punuar së bashku për të parandaluar njerëzit të bënin këtë udhëtim. Kjo përfshinte vendosjen e stafit të Forcave Kufitare të Mbretërisë së Bashkuar në aeroportin e Tiranës, shkëmbimin e oficerëve të lartë të policisë dhe krijimin e një grupi të përbashkët pune për migracionin.

A TikTok video showing Albanian migrants crossing the English Channel in 2022

Ka të ngjarë që kjo të ketë kontribuar në një rënie prej 93% të shqiptarëve që kalojnë Kanalin, nga 12658 në 2022 në 922 nga 1 janari deri më 29 nëntor 2023. Sipas marrëveshjes, Mbretëria e Bashkuar ka larguar 26 000 njerëz gjatë vitit të kaluar duke përfshirë afro 6,000 shqiptarë, tha Ministria e Jashtme. Në fillim të këtij muaji, Britania i dorëzoi Shqipërisë 1.6 milionë paund kamera dhe drone në një përpjekje për të kapur bandat e trafikut të njerëzve në Kanal. ©LAPSI.alHuazuar nga Lapsi.al

Back to top button