Aktualitet dhe Lajme

Gjermania nuk e njeh humbjen në çerekfinale / Nojer kërkon rekorde të reja me “pancerat, gati Kros dhe Myler

Share

Përfaqësuesja e Gjermanisë do të tentojë të përmbysi trendin e favorizimit në letër, aty ku spanjollët analizohen një hap para përsa i takon basteve. Statistikat zbulojnë precedentë interesantë.

Cili është rekordi i Gjermanisë në çerekfinale të Kampionatit Europian?

Gjermania i ka fituar të katër ndeshjet çerekfinale të Kampionatit Europian deri më tani. Në vitin 1996, finalet e Kampionatit Europian u rritën nga tetë në 16 ekipe, që do të thotë se një çerekfinale u luajt në një Kampionat Europian për herë të parë. Aty ishte edhe skuadra gjermane, e cila më vonë fitoi turneun. Gjatë rrugës për atje, ata eliminuan Kroacinë 2-1 në çerekfinale. Në çerekfinalet e Kampionatit Europian 2008, skuadra gjermane mundi Portugalinë 3-2. Katër vjet më vonë, Gjermania u takua me Greqinë dhe fitoi 4-2. Çerekfinalja e Kampionatit Europian 2016 mes Gjermanisë dhe Italisë nuk gjeti fitues pas 120 minutash para se Jonas Hektor të kalonte gjysmëfinalen perfekte me penalltinë e 17-të.

Nga kush duhet të ketë kujdes skuadra gjermane?

Spanjollët (9) kanë shënuar më shumë gola pas Gjermanisë (10). Golashënuesi më i mirë është Fabian Ruiz me dy gola dhe asistime, por rregullisht shkëlqejnë edhe anësorët e rinj Lamine Jamal dhe Niko Uilliams. I njohur nga Bundesliga është Dani Olmo nga Lajpcigu, i cili shënoi golin e parë në Kampionatin Europian kundër Gjeorgjisë. Pasi ka pësuar vetëm një gol, edhe mbrojtja spanjolle është në formë të mirë.

Cili është bilanci ndaj Spanjës?

Në total, dy kombet e futbollit u takuan në 26 ndeshje. Deri më tani, nëntë fitore gjermane dhe tetë spanjolle dhe tetë barazime janë në librat e historisë. Herën e fundit që skuadrat barazuan 1-1 në fazën e grupeve ishte në Kupën e Botës në Katar. Gjermania fitoi për herë të fundit kundër Spanjës në një miqësore në vitin 2014, dhe iberikasit kanë dëshmuar se janë një lojë e keqe për Gjermaninë në turnetë e fundit. Në Kupën e Botës 2010, Gjermania dështoi në gjysmëfinale 0-1, dhe në Kampionatin Europian 2008 kombëtarja e Gjermanisë gjithashtu humbi 0-1 në finale. Ka pasur tashmë tre herë duele në një Kampionat Europian: Spanja fitoi në 1984 dhe 2008, Gjermania fitoi 2- 0 në Kampionatin Europian në shtëpi në 1988 falë dy golave të Rudi Fëler.

Evoluimi i rivalit?

Spanjollët janë skuadra e vetme që kanë fituar të katër ndeshjet në EURO 2024. Ndeshja hapëse kundër Kroacisë ishte 3-0 dhe ndeshja e dytë kundër Italisë ishte 1-0. Kjo do të thoshte se fitorja e grupit ishte e sigurt. Gjithsesi, “Furia Roja” fitoi 1-0 ndaj Shqipërisë në ndeshjen e fundit preliminare. Pavarësisht se ishin prapa, iberikasit fituan komod 4-1 kundër Gjeorgjisë në çerekfinale.

Myler dhe Kros

Nga ana tjetër, Kros, tashmë i pensionuar nga futbolli në nivel klubesh, po luan kampionatin e tij të fundit me kombëtaren gjermane, përpara se të varë përgjithmonë këpucët. Mesfushori ka grumbulluar katër edicione të Eurokupës me ekipin aktual (2012, 2016, 2020, 2024). Kundër skuadrës spanjolle ai do të shtojë ndeshjen e tij të 19-të, me të cilën do të kalojë Bonuçin dhe Shvainshtaigerin dhe me të cilën do të barazohet me Moutinjon në top katërshe. Po kështu, sulmuesi Tomas Myler, i cili ka humbur rëndësinë këtë sezon të fundit me klubin e tij, nuk ka mundur të shijojë shumë minuta deri më tani në Eurokupë. Nëse do të kishte shansin kundër Spanjës, sulmuesi do të grumbullonte 17 ndeshje në katër euro të ndryshme. Në këtë mënyrë, ai do të kalonte top 10 dhe do të barazonte ndeshjet me Bufon dhe Kelini dhe do të kalonte lojtarë si Iniesta, Fabregas, Modriç apo Van der Sar.

Çfarë rekordesh mund të vendosen?

Portieri i kombëtares Manuel Neuer do të luante ndeshjen e tij të 39-të në një finale të Kampionatit Europian ose të Kupës së Botës nëse do të luante. Kjo do ta bënte atë mbajtësin e vetëm të rekordeve për Gjermaninë, ai aktualisht është në vendin e parë së bashku me Bastian Shvainshtaiger.

Fanella e Gjermanisë?

Kombëtarja organizatore do të veshë sërish uniformën e bardhë vendase në Shtutgart. Në ndeshjen hapëse 5:1 kundër Skocisë, 1:1 ndaj Zvicrës dhe 2:0 në 1/16 kundër Danimarkës, ishin me fanellën e parë.


Huazuar nga StartNews.

Back to top button