Bare dhe RestoranteDibra MarketingKulinari dhe ArtizanalePersonaliteteReklameTiranë

Erald Alku, I riu nga Dibra, një kuzhinier profesionist

Një provë se nëse do mund t'ja dalësh

Share

Une quhem Erald Alku dhe jam nga Dibra,  pasioni im qe ne mosh te vogel ishte kuzhina .

Dicka qe me ose pa mundesi, un do ja dilja qe te arija aty jam, fal zotit  dhe mbeshtetjes se familjes time, un sot kam ber nje ender timen realitet .Un e nisa shkollen e kuzhines ne 2015, ku cdo gje nisi me deshire te madhe, ikja ne mengjes ne shkolle, mbaroja mesimin, pinim nje kafe me shoket dhe shoqet e klases pastaj koha tjeter per mua ishte vetem kuzhina, studim studim dhe vetem studim. Sot kam plot 5 vjet pun qe s’jan shume por as pak nuk jane, edhe pse kam kaq koh vazhdoj akoma te studioj sepse eshte nje zanat i till qe ska fund!
Per te folur per kaq koh sa kam punuar dhe ku kam punur,  kam pjesen e jetes time me te lumtur sepse deri tani cdo gje ka qen perfekte ne profesionin tim, duke filluar prej kur mbarova  shkollen ne Essenca Katering “Rruga Dibres”(Tirane) per 3 muaj rjesht, pastaj  tek Luna Mare (Borsh )per 3 vite me radhe.?
Hotel luxury (Ksamil )⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ 1 vit ?
Pescado sefood (Tiran )6 muaj .?
Artigiano (Tiran )ku dhe po vazhdoj te punoj akoma.

Cdo kuzhinier duhet te kete parasysh se:

  • Të planifikojë  përgatitjen e ushqimit dhe të kujdeset për cilësinë e tij.
  •  Të jetë i përgjegjshëm për trajtimin dhe konservimin e ushqimit.
  •  Të sigurojë pastërtinë e zonave të punës.
  •  Të jetë i aftë të  përcaktojë llojet dhe sasinë e ushqimit  që nevojitet për tu përgatitur.
  •  Te jetë i aftë  të planifikoje orarin e gatimit.
  •  Te jete model ne komunikim dhe ne menaxhimin e kohes
  •  Me poshte shikoni disa nga gatimet e mia 🙂
  • Ky eshte nr im : 00355686412381
  • Me gjeni ne instagram  https://www.instagram.com/erald_chef/?hl=en

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button