Aktualitet dhe Lajme

E rëndë/ Rrufeja godet familjen, një i vdekur dhe tre të plagosur

Share

Një rrufe që goditi një plazh në shtetin e Sao Paulos vrau një grua dhe plagosi rëndë tre anëtarë të familjes së saj. Zona është goditur nga shirat e dendur së fundmi.

“Rrufeja ra mes ujit dhe rërës në një plazh në Villa Kaisara, Praia Granci”, tha mbrojtja civile e shtetit.

“Një grua 60-vjeçare ka vdekur”, ndërsa tre anëtarë të familjes janë shtruar në spital “në gjendje të rëndë por të qëndrueshme”, tha i njëjti burim. Katër persona të tjerë janë goditur nga rrufeja, por sipas autoriteteve gjendja e tyre është jashtë rrezikut për jetën.

Në shtetin e Sao Paulos, tre persona vdiqën në 24 orët e fundit pasi shirat e dendur dhe erërat e forta shkaktuan rrëshqitje dheu dhe përmbytje në të paktën gjashtë komuna, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve të Brazilit Agência Brasil.

Një burrë u vra kur automjeti me të cilin po udhëtonte u përfshi nga rrëshqitjet masive të dherave në qytetin Sorocamba. Në Limeira, dy gra u tërhoqën pasi u përplasën nga një makinë, por nuk mbijetuan. Në shtetin e Chios Grande do Sul (në jug), një stuhi rezultoi në humbjen e dy jetëve njerëzore të martën, tha guvernatori i Eduardo Leite të shtunën përmes X (ish-Twitter).

Javën e kaluar, shirat e dendur dhe erërat e forta vranë dy persona në qytetin e Sao Paulos dhe lanë mijëra banorë pa energji për tre ditë.

Brazili jugor është përballur me ngjarje ekstreme të motit muajt e fundit, veçanërisht shirat e rrëmbyeshëm dhe një ciklon shkatërrues që la më shumë se 50 të vdekur në shtator. Ekspertët paralajmërojnë se fenomene të tilla, të cilat i atribuojnë ndryshimeve klimatike, priren të ndodhin gjithnjë e më shpesh.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button