Aktualitet dhe Lajme

Danke Toni, Kroos lë futbollin: “Ëndërr e këputur në Europian”. Numrat e gjeometrit të mesfushës

Share

Tani mbaroi me të vërtetë: Toni Kroos lë futbollin në moshën 34-vjeçare. Njoftimi ishte bërë tashmë që gjatë sezonit dhe përshëndetja prekëse e tifozëve kishte mbërritur me fanellën e Real Madrid. E megjithjatë, Euro 2024 me Gjermaninë në shtëpi përfaqësoi aventurën e fundit të madhe profesionale të mesfushorit gjerman, që përfundoi në çerekfinale – jo pa keqardhje – kundër Spanjës. “Jam i kënaqur që kam kontribuar në përmirësimin e futbollit gjerman dhe jo vetëm kaq – tha Kroos -. Por ne kishim një qëllim të madh për të arritur dhe fatkeqësisht kjo ëndërr u shkatërrua. Një gjë jashtëzakonisht e hidhur për t’u pranuar”.

SHIFRA DHE TROFE

Topi i fundit i ndeshjes kundër Spanjës, ai i dëshpërimit, i ra në këmbë, por nuk shërbeu për të drejtuar ndeshjen dhe për të zgjatur një karrierë të jashtëzakonshme që përfundoi aty, në Shtutgart, pas një rrugëtimi të papërsëritshëm plot suksese mes Bayern Munich, Real Madrid dhe Gjermanisë. Numrat flasin, palmaresi ndihmon për të treguar historinë e një mesfushori të jashtëzakonshëm që u shkarkua shumë shpejt nga klubi bavarez dhe u bë protagonist i një perandorie te Real Madrid me një çmim të volitshëm në një mundësi të pabesueshme të shndërruar në ar të pastër. Pra, le t’i përmbledhim këta numra:

Me Bayern Munich, ekipi në të cilin ai u rrit dhe shpërtheu pas një huazimi te Leverkusen, ai fitoi 3 tituj në Bundesliga, 3 DFB Pokals, 2 Superkupa gjermane, 2 Champions League, një Superkupë Evropiane dhe një Kupë të Botës për Klube.

Te Real Madrid ai bëri edhe më mirë pasi u transferua në vitin 2014, pak pasi fitoi Kupën e Botës në Brazil me Gjermaninë, kulmi i një karriere të kaluar nën festat e fitoreve në çdo nivel. Në Madrid ai solli në shtëpi 22 tituj në 463 ndeshje: 4 Champions League, 5 Kupa Botërore për Klube, 4 Superkupa Evropiane, 4 La Liga, një Kupë Mbreti, 4 Superkupa Spanjolle dhe një Kupë Spanje, duke ndarë rekordin e 6 Champions në karrierë me Gento, Carvajal, Nacho dhe Modric dhe atë të 5 Superkupave të Europës vetëm me Paolo Maldinin. Në fund, Kroos është lojtari i vetëm që ka fituar 6 herë Kupën e Botës për Klube.

ËNDËRRA E THYER EUROPIANE

Ai nuk arriti të fitonte Kampionatin Europian me Gjermaninë, i vetmi objektiv i munguar i një karriere pothuajse perfekte. Perfekte, si ato ndeshjet në të cilat në mesin e fushës kur drejtonte lojën, Kroos më shumë se një herë arriti 100% të pasimeve të suksesshme në një futboll që në vite ka ndryshuar shumë, duke u rritur në shpejtësi dhe vështirësi. E Kroos u konfirmua si një metronom i çmendur dhe i sigurt në zotërimin e topit në sulm dhe në mbrojtje.

Megjithatë, trupit dhe mendjes së tij i është dashur të përballet me moshën dhe Kroos, siç e kishte parashikuar tashmë pesë vjet më parë në agimin e rinovimit të fundit me Real Madrid, nuk donte të merrej me rënien normale në fushë, duke preferuar rrugën, tashmë pak të zgjedhur, të një tërheqje në kulmin e karrierës së tij. Një “zgjedhje e një njeriu me b*le”, sipas fjalëve të Carlo Ancelotti, trajnerit të tij te Real Madrid, e vendosur, e drejtpërdrejtë dhe mbi të gjitha e çuar përpara edhe tani që perdja, e trishtë dhe e lagur me lotët e një ëndrre të thyer në minutën e 118′, ka fikur vërtetë dritat pas përshëndetjes për publikun dhe ovacionit të fundit, të pamasë, planetar.

Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button