Aktualitet dhe Lajme

Dalin exit poll/ Shikoni kush i fitoi zgjedhjet në Francë

Share

Parashikimi i ndarjes së 577 vendeve në Asamblenë Konbëtare

Ashtu siç pritej e djathta ekstreme ka marrë një fitore të madhe në raundin e parë të zgjedhjeve në Francë. Sipas exit poll të publikuara para pak minutash shihet se partia e Marine Le Pen po shkon drejt një fitoreje absolute në Asamblenë Kombëtare dhe që mund ta bëjë e vetme qeverinë.

REZULTATET E EXIT POLL

Tubimi Kombëtar (Marine le Pen): 33% të votave
Fronti i Ri Popullor (e majta): 28.5% të votave
Aleanca qendrore e Ansamblit (Presidenti Macron): 22%
Republikanët: 10.2%
Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button