Aktualitet dhe Lajme

Zgjedhjet në Francë, Evropa pret me nervozizëm

Share

Zgjedhjet në Francë nuk mund të vinin në një moment më të keq për BE-në. Projekti evropian tradicionalisht është fuqizuar nga “motori franko-gjerman”.

Por motori ka mbetur pa avull vitet e fundit. Kancelari gjerman Olaf Scholz, i cili erdhi në pushtet në vitin 2021, është një evropian më i vakët se paraardhësit e tij. Macron, një eurofil i pasionuar, humbi shumë nga pushteti së bashku me shumicën e tij në 2022.

Për entuziastët e BE-së, lajmet kanë shkuar keq e më keq këtë muaj. Koalicioni gjerman pësoi një rrëmujë në zgjedhjet evropiane, ashtu si partia e zotit Macron, ndërsa e djathta ekstreme nacionaliste bëri përparime në të dy vendet.

Tani, Tubimi Kombëtar i Francës së ekstremit të djathtë (RN) duket i gatshëm të fitojë këto zgjedhje parlamentare. RN ka premtuar t’i japë fund përparësisë së ligjeve evropiane, një gur themeli i projektit të BE-së. Dhe RN po konkurron për pole position me një koalicion të krahut të majtë të dominuar nga Euroskeptikët e France Unbowed.

Pjesa franceze e motorit të Evropës duket se po ngec në një kohë kur BE-ja përballet me sfida nga një luftë në pragun e saj deri te migrimi dhe ndryshimet klimatike.


Huazuar nga Javanews.al

Back to top button