Aktualitet dhe LajmeLajme nga DibraPërditshmëriPeshkopiShqipëria

COVID-19 në Dibër, kërkohet respektim me rigorozitet i protokolleve!

Respektoni masat!

Share

?Njvksh Diber ju ben me dije se situata pandemike per shkak te C?VID-19, edhe ne Rrethin tone eshte renduar se tepermi.
?Sic jeni ne dijeni tashme edhe ne Diber jane te konfirmuar zyrtarisht 6 persona me C?VID-19!?
⚰️Fatkeqesisht  nje paciente 57 vjecare nderroi jete, nuk e fitoi dot betejen, edhe pse sherbimet tona shendetesore ben te pamunduren!??
?Njvksh Diber i shpreh ngushellimet me te sinqerta familjes se te ndjeres!?

 
?Nisur nga shifrat ne rritje te ketyre diteve te personave te infektuar ne vendin tone me C?VID -19 Njvksh Diber ka detyrimin dhe pergjegjesine institucionale:
?•t’iu bej thirrje dhe t’iu kerkoje te gjithe qytetareve Dibrane qe te na mirekuptoni ne kete situate ne te cilen ndodhemi.


?Sot me shume se kurre lypet nevoja e nje sensibilizimi dhe ndergjegjesimi mbare qytetar, ne zbatim te respektimit te masave te sigurise ne mbrojtje nga C?VID -19!?
?Te gjithe se bashku duhet te kuptojme dhe te vete ndergjegjesohemi qe:
•mbajtja e maskes
•distancimi social
•kushtet higjeno-sanitare,jane armet e vetme qe kemi ne dore per te mbrojtur veten,familjaret tane dhe shoqerine nga C?VID-19!?


?Strukturat tona shendetesore me perkushtimin dhe profesionalizmin e tyre po bejne maksimumin per ta mbajtur situaten nen kontroll, epideomologet, mjeket e familjes dhe infermieret,keto dite e kane rritur ndjeshem vigjilencen dhe pergjegjesine profesionale.??‍⚕️??‍⚕️


?Ju sigurojme se pavarsisht rasteve qe kemi per momentin me C?VID-19?,do te bejme te pamunduren per ta izoluar dhe frenuar kete virus teper agresiv??
?Puna jone do te jete 24 ore ne dizpozicionin tuaj per t’iu ardhur ne ndihme ne cdo moment, ashtu sic kemi bere deri tani,qe cdo personi te dyshuar nga C?VID-19, i jemi pergjigjur ne kohe, dhe ne kohe do tu pergjigjemi deri ne fund.??


?Njvksh Diber disponon gjithcka qe ka te beje me gjurmimin dhe hetimin e rasteve dhe kontakteve, duke filluar nga tamponet, veshjet e posacme te sigurise se larte, si dhe personelin mjaft te specializuar qe vepron ne terren!??‍⚕️???‍⚕️


?Njvksh Diber gjithashtu ben me dije se te gjithe personat e konfirmuar pozitiv si dhe kontaktet e aferta po mbahen nen kontroll, dhe nen kujdesje te mjekeve te familjes, te cilet telefonojne ne cdo moment per tju ardhur ne ndihme ne kohe per cdo problem shenderesor qe mund te kene!??
•Edhe njehere te vetedijshem se vetem me respektimin me rigorozitet te protokolleve te mbajtjes se maskes, distancimit social, dhe kushteteve higjeno sanitare, ne se bashku do ta fitojme kete beteje!???
#Se_bashku_do_ja_dalim!?

Informacion i huazuar nga:  http://Njesia Vendore e Kujdesit Shendetesor Diber

Një kafe nga ju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button