Aktualitet dhe Lajme

Cili do të jetë zëvendës nëse Trump fiton zgjedhjet? Ish-Presidenti zbulon një prej emrave në listë: Është spektakolar!

Share

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka thënë se do ta konsideronte guvernatorin e Teksasit, Greg Abbott, si kandidatin e tij për zgjedhjet presidenciale të këtij viti. Kandidati republikan tha se Abbott “ka bërë një punë të madhe” në sigurimin e kufirit SHBA-Meksikë.

Trump dhe Abbott u takuan në Eagle Pass, Teksas, të enjten, me Trump duke vizituar një pjesë të kufirit që është fortifikuar shumë nga Abbott që nga viti 2021.

avarësisht se Gjykata e Lartë e SHBA mbështet Shtëpinë e Bardhë dhe i lejon agjentët federalë të heqin gardhin me tela përgjatë kufirit, Abbott është zotuar të ndërtojë më shumë barrikada dhe guvernatori e kundërshtoi Presidentin Joe Biden për t’u takuar me rivalin e tij kryesor politik.

Trump e përshkroi Abbott si “një njeri spektakolar”, duke shtuar se guvernatori republikan kishte “bërë një punë të madhe” në luftën për të frenuar valën e emigracionit të paligjshëm në të gjithë shtrirjen e kufirit mes Teksasit dhe Meksikës.

I pyetur nëse do ta konsideronte Abbott për zëvendëspresident, Trump u përgjigj: “Po, sigurisht që ai do të ishte dikush që do ta konsideroja shumë”.

“Pra ai është në listë?” U pyet ish-Presidenti amerikan.

“Absolutisht, ai është”, konfirmoi Trump.


Huazuar nga StartNews.

Back to top button