Aktualitet dhe Lajme

Bllokoi hyrjen e parlamentit suedez, arrestohet Greta Thunberg! Tërhiqet zvarrë për 20 m se refuzoi largimin

Share

Policia suedeze largoi me forcë Greta Thunberg dhe aktivistë të tjerë të klimës që po bllokonin hyrjen e parlamentit për të dytën ditë, duke i përzënë me një fugon policie.

Dy oficerë policie e kapën nga krahët Thunberg dhe e tërhoqën zvarrë rreth 20 metra nga dera që ajo kishte penguar, përpara se ta ulnin në tokë.

Policia e Stokholmit tha se megjithëse aktivistët kishin të drejtë të demonstronin jashtë parlamentit, 5 deri në 10 persona ishin larguar për bllokimin e hyrjes.

 
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button