Aktualitet dhe Lajme

Aksident i rëndë, autobusi përplaset me trenin në Sllovaki, 5 të vdekur e 5 të plagosur

Share

Një tren që udhëtonte nga kryeqyteti çek i Pragës për në kryeqytetin hungarez të Budapestit u përplas me një autobus në Sllovakinë jugore të enjten, duke lënë të paktën pesë persona të vdekur dhe pesë të plagosur, thanë zyrtarët.

Më shumë se 100 persona ndodheshin në trenin Eurocity kur aksidenti ndodhi pak pas orës 17:00. (1500 GMT) në qytetin Nove Zamky, thanë policia dhe kompania sllovake hekurudhore ZSSK. Vdekjet dhe plagosjet u konfirmuan nga shërbimi i shpëtimit të Sllovakisë.

Pamjet tregojnë se motori i trenit ishte në flakë. Autobusi u dëmtua rëndë në aksident, thanë zyrtarët hekurudhor.

Ministri i Brendshëm Matus Sutai Estok po shkonte në vendin e aksidentit, tha policia.

Pista kryesore e trenit që lidh kryeqytetin e Sllovakisë Bratislava me Budapestin u mbyll deri në një njoftim të dytë.

Më shumë se 100 pasagjerë të bllokuar në trenin e goditur po transportoheshin me autobusë për në qytetin Sturovo në kufirin hungarez, tha ZSSK.

Presidenti Peter Pellegrini, i cili ishte në Bruksel për të marrë pjesë në një samit të liderëve të Bashkimit Evropian, u shprehu ngushëllimet e tij të afërmve të të vdekurve.

“I uroj të lënduarve shërim të shpejtë dhe falënderoj mjekët dhe ekipet e shpëtimit për punën e tyre”, tha Pellegrini. “Uroj që katastrofa të tilla të shmangin Sllovakinë në të ardhmen.”/AP/

SONDAZH
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button