Aktualitet dhe Lajme

A është lëngu i selinos i shëndetshëm? Gjithçka që duhet të dini

Share

Lëngu i selinos përmban shumë lëndë ushqyese që ofrojnë përfitime shëndetësore, duke përfshirë antioksidantë dhe komponime anti-inflamatore.

Disa njerëz mendojnë se mund të kurojë kushte si kanceri, obeziteti, problemet e tiroides dhe puçrrat, megjithëse kërkimet janë të pakta.

Lëngu i selinos mund të ofrojë disa përfitime kur konsumohet si pjesë e një diete të shëndetshme.

Lëngu i selinos përbëhet kryesisht nga uji dhe mund t’ju ndihmojë të qëndroni të hidratuar.Përmban komponime të dobishme bimore, përmban luteolin, një përbërës bimor që mendohet se redukton inflamacionin në zorrët tuaja.

Për shkak se pjesa më e madhe e fibrave bimore të saj është hequr, lëngu i selinos përmban më shumë lëndë ushqyese.

Burimi Healthline
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button