Aktualitet dhe Lajme

Zelensky falënderon ata që refuzojnë propagandën ruse

Share

Volodymyr Zelenskyy ka thënë se është mirënjohës ndaj të gjithë atyre që flasin hapur pas përpjekjeve të Rusisë për të fajësuar Ukrainën për sulmin në sallën e koncerteve.

Presidenti ukrainas falënderoi ata që refuzojnë të lënë Rusinë të mashtrojë botën përmes propagandës dhe shantazhit.

Putin tha dje, pa dhënë prova, se të dyshuarve për të shtënat në Bashkinë Crocus iu ofrua një dritare për të kaluar kufirin në Ukrainë kur ata u larguan.

Rusia duhet ta humbasë luftën në Ukrainë, sepse është mënyra e vetme për të mbrojtur me siguri jetët njerëzore,” vazhdoi Zelenskyy.

Ai akuzoi Rusinë se ka sjellë vdekje dhe dhimbje, jo jetë dhe terror në vend të ligjit ndërkombëtar.

“Ukrainasit po mbrojnë me guxim atdheun e tyre dhe do të vazhdojnë ta bëjnë këtë,” shtoi Zelenskyy.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button