Aktualitet dhe Lajme

“Zëdhënës i Hamasit”, Izraeli mbyll Al Jazeera-n dhe sekuestron pajisjet

Share

Izraeli ka mbyllur veprimtarinë e Al Jazeera -s në vend dhe sekuestroi disa nga pajisjet e rrjetit televiziv të komunikimit të dielën, duke e quajtur atë një zëdhënës të Hamasit.

Ky vendim ka ngjallur reagime nga Kombet e Bashkuara dhe grupet e të drejtave, duke dënuar lëvizjet e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të kufizuar liritë e shtypit

Mbyllja vjen pasi armëpushimi dhe negociatat për pengjet në Kajro tregojnë pak shenja përparimi pas gati shtatë muajsh lufte, dhe shqetësimi ndërkombëtar rritet mbi ofensivën e pritshme ushtarake të Izraelit në Rafah të Gazës jugore, ku 1.5 milionë njerëz janë strehuar mes një krize shkatërruese humanitare.

Rrjeti i lajmeve me bazë në Katar, i cili ka prodhuar vazhdimisht raportime në terren për luftën e Izraelit kundër Hamasit në Gaza, e quajti mbylljen e zyrave të tij një “akt kriminal”, ndërsa kritikët thanë se masa ishte një “ditë e errët për demokracinë” dhe se ajo përbën një precedent shqetësues për mediat e tjera ndërkombëtare që veprojnë në Izrael.

Në një deklaratë të postuar në X, Netanyahu tha: “Qeveria e kryesuar nga unë vendosi unanimisht: kanali i nxitjes Al Jazeera do të mbyllet në Izrael”.

Ministria izraelite e Komunikimeve tha të dielën se kishte mbyllur zyrat e rrjetit në Jerusalem dhe se kishte konfiskuar pajisjet e tij të komunikimit. “Përveç kësaj, transmetimet e rrjetit në kabllo dhe satelit u ndaluan dhe qasja në faqet e tij të internetit u bllokua,” tha ministria.

Qeveria e Netanyahut është ankuar prej kohësh për operacionet e Al Jazeera-s, duke pretenduar paragjykime anti-izraelite dhe duke akuzuar rrjetin si “zëdhënës të Hamasit”, dhe mbyllja pason miratimin e një ligji gjithëpërfshirës që lejon qeverinë të ndalojë rrjetet e huaja të perceptuara si kërcënim për sigurinë kombëtare.

Ofruesit izraelitë të kabllove pushuan së transportuari rrjetet e Al Jazeera të dielën vonë pasdite. Kanali kabllor i Al Jazeera në Izrael tani shfaq një mesazh ku thuhet: “Në përputhje me vendimin e qeverisë, transmetimet e kanalit Al Jazeera u ndaluan në Izrael”.

Videoja e siguruar nga CNN tregoi policinë izraelite të shoqëruar nga agjentë të Agjencisë së Sigurisë së Izraelit duke hyrë në pozicionin e transmetimit të Al Jazeera në Jerusalem të dielën.

Al Jazeera tha se vendimi i kabinetit izraelit cenonte të drejtën e njeriut për të pasur akses në informacion.

“Shtypja e shtypit të lirë nga Izraeli për të mbuluar krimet e tij duke vrarë dhe arrestuar gazetarë nuk na pengoi të kryejmë detyrën tonë. Më shumë se 140 gazetarë palestinezë janë martirizuar për hir të së vërtetës që nga fillimi i luftës në Gaza”.

Disa nga gazetarët e rrjetit që punojnë në Gaza janë plagosur ose vrarë që nga 7 tetori.

/a.r


Huazuar nga Javanews.al

Back to top button