Aktualitet dhe Lajme

Video/ Bologna tmerron Juventus me 3 gola: nisin koret pro-Allegri, në fund bardhezinjtë barazojnë për 8′

Share

Pas triumfit në Kupën e Italisë dhe tërmetit të shkaktuar nga shkarkimi i Max Allegri, Juventus rinis me një rikuperim spektakolar. Në javën e 37 të Serie A, bardhezinjtë e drejtuar nga Montero në pankinë e ndalën trajnerin e tyre të ardhëm Thiago Motta në një barazim 3-3, duke përmbysur një orë makthi loje në fund. Në Dall’Ara, Bologna filloi fuqishëm dhe kaloi në një avantazh të trefishtë 3-0 falë një dygolëshi nga Calafiori (2′ dhe 53′) dhe një goditjeje me kokë nga Castro (11′). Pastaj bardhezinjtë reaguan në fund dhe sistemuan ndeshjen me një rikuperim spektakolar brenda tetë minutave falë golave të Chiesa (76′), Milik (83′) dhe Yildiz (84′).

Një start impresionues nga Bologna që gozhdoi Juventus: pas dy minutash Calafiori i dhuroi epërsinë kuqebluve. Bardhezinjtë e ndjenë goditjen, por u shpërbënë në vend që të reagonin, dhe deficiti u rrit. Në minutën e 11′ Castro shënoi golin e dytë me kokë, duke ia dalë mes gjigantëve Bremer dhe Danilo. Juventus më në fund hyri në lojë por nuk arriti të bënte keq dhe në minutën e 53 Bologna bëri tris, me golin e dytë të mbrëmjes nga Calafiori. E ndërkohë, koret pro-Allegri nisën të dëgjoheshin në Dall’Ara.

Lexo më tej: “Në pankinë për dy ndeshjet e fundit”. Juventus zyrtarizon Paulo Montero: kush është lideri me ADN bardhezi

TRIS NË TETË MINUTA

A mbaron këtu? Absolutisht jo, Juventus ka një ringritje krenarie dhe në tetë minuta rikuperoi deficitin e tre golave. Në minutën e 76′ Chiesa ngushtoi diferencën, në minutën e 83′ Milik ktheu shpresën dhe në minutën e 84′ Yildiz barazoi rezultatin në 3-3. Me Juventus në kërkim të goditjes fatale, Bologna u mbrojt, duke dalë pa dëme të mëtejshme. Bardhezinjtë rigjetën në fushë edhe mesfushorin Fagioli, paraqitja e fundit e të cilit në fushë para skualifikimit daton në 1 tetor 2023. Një rikthim që vlen sa një gol për juventinët.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button