Aktualitet dhe Lajme

Video/ Anglia në gjysmëfinale e shpëtuar nga Saka e Picford: penalltitë dënojnë Zvicrën

Share

Anglia është gjysmëfinalistja e tretë e Euro 2024: Kombëtarja e Southgate mundi Zvicrën me penallti në çerekfinale në Dusseldorf dhe tani pret fituesin Holandë-Turqi. Pas një pjese të parë të përgjumur, Embolo zhbllokoi ndeshjen në minutën e 75’, gol i barazuar menjëherë me goditjen për biliardo të Saka me të majtën (80′). Në shtesë Anglia u shpëtua nga Picford e traversa që ndali Shaqirin nga këndi, ndërsa te penalltitë gabimi vendimtar ishte ai i Akanjit (pritje e Pickford), ndërsa anglezët ishin të pagabueshëm.

Për lojën e bukur, duhet parë ndeshje tjetër. Por ndërkohë, Anglia hedh një tjetër hap jetik në këtë kampionat europian duke mposhtur Zvicrën me penallti pas barazimit 1-1 pas 120 minutash lojë. Një ndeshje që nuk ishte aspak e bukur dhe emocionuese. Mundësitë me pikatore, loja u luajt kryesisht me topin në këmbët angleze dhe Zvicrën që rinisej në kundërsulm, edhe pse helvetët në pjesën e dytë – kur më pas gjetën avantazhin – arritën të shtypnin kundërshtarët e tyre për një kohë të gjatë.

Lexo më tejAnglia po luan keq, Rooney zbulon shkakun: “Faji është i teknikut Guardiola

Në pjesën e parë as një gjuajtje në portë, ndërsa pjesa e dytë ishte pak më e gjallë të paktën për shkak të golave, të cilët në mënyrë të pashmangshme ndryshuan inercinë. Zviceranët kaluan në epërsi me Embolo (faza e mbrojtjes angleze ishte e tmerrshme), barazimi pas pesë minutash nga Saka, në mënyrë evidente më i miri i skuadrës së tij. Në kohën e dytë shtesë Shaqiri goditi traversën direkt nga këndi dhe në rrjetë përfundoi vetëm Pickford. Anglia në fakt shpërblehet te penalltitë: gabimi i Akanji dhe penalltia vendimtare e Alexander-Arnold. Në gjysmëfinale Tre Luanët do të gjejnë fituesin mes Hollandës e Turqisë.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button