Aktualitet dhe Lajme

Video/ Anglia “këndon” menjëherë Hey Jude: Bellingham shemb Serbinë

Share

Anglia e nis menjëherë mirë Euro 2024, duke mposhtur Serbinë 1-0 dhe duke u ngjitur në krye të Grupit C. Lojtari më i pritur, Bellingham, ishte ai që zhbllokoi ndeshjen në Gelsenkirchen, duke u zhytur me kokë në minutën e 13′. Spektakolar goli i mesfushorit të Real Madrid, që shfrytëzoi një krosim të Saka të devijuar nga Pavlovic. Anglezët ia dolën ta mbyllnin pa shqetësime pjesën e parë, por serbët u përmirësuan në pjesën e dytë. Rajkovic me ndihmën e traversës i mohoi golin me kokë Harry Kane (77′). Vlahovic pastaj sfidoi Pickford në minutën e 82′ me një goditje të fortë me të majtën nga hyrja e zonës. E në fund, është Anglia që feston.

Jude Bellingham nuk është ende i kënaqur. Fillimisht La Liga, më pas Champions League dhe lotët e gëzimit në Wembley. E tani fillon sprinti në Kampionatin Evropian. Ylli i Anglisë shënoi me kokë në minutën e 13′ pas një asisti të Saka duke i dhënë Southgate tre pikët e para (të merituara) në Gjermani. Serbia bëri pak për ta barazuar ndeshjen (përveç një finale sfiduese, por konfuze). E në fakt u dorëzuan në një humbje me yjet e tij Vlahovic dhe Mitrovic si dhe Milinkoviç Savic mjaft zhgënjyes. Pas barazimit të pasdites mes Sllovenisë dhe Danimarkës, Anglia tashmë është në arrati në Grupin C.

Lexo më tejVideo/ Nga infarkti te goli në Europian në 3 vjet, Eriksen nuk mjafton për Danimarkën: Janza i jep pikën Sllovenisë

Anglia përgjigjet prezent

Finalistja humbëse e edicionit të fundit të Kampionatit Evropian e nisi me fitoren ndaj Serbisë 1-0. Bellingham, i vendosur si mesfushor sulmues, vendos ndeshjen me golin në minutën e 13′. Tre Luanët dukeshin kompaktë dhe solidë, në fazën sulmuese mjaftuan lojërat e Bellingham dhe Saka për të vënë në vështirësi kundërshtarët e tyre. Në pjesën e dytë, megjithatë, Kane dhe shokët e tij ranë ndjeshëm, duke ulur qendrën e gravitetit dhe duke hequr dorë nga zotërimi i topit, por pa pësuar shumë. Serbët zhvilluan një ndeshje të mirë, duke treguar se mund të garojnë për kualifikim në raundin tjetër me Danimarkën dhe Slloveninë, skuadrat e tjera që përbëjnë grupin C dhe që barazuan sot.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button