Aktualitet dhe Lajme

Vdekja e minatorit në Bulqizë, procedohen teknikët dhe brigadieri

Share

Ditën e djeshme, një 53-vjeçar humbi jetën në minierën e Bulqizës. Nga përfundimi i veprimeve të para hetimore, mësohet se brenda në galeri është shembur një masiv gurësh, i cili ka goditur Zen Muratin.

Si pasojë, ka nisur procedimi penal për dy teknikët dhe brigadierin e minierës.

Burime zyrtare nga policia, bënë me dije se bëhet fjalë për shtetasit me inicialet H.D., 64-vjeç, me detyrë drejtues teknik; A.A., 69-vjeç, me detyrë përgjegjës teknik.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore dhe procedurale, të kryera menjëherë pas ngjarjes së ndodhur ditën e djeshme, në një galeri kromi, në Bulqizë, ku gjatë procesit të punës, humbi jetën shtetasi Z.M., 53 vjeç, minator në këtë galeri, ju bëjmë me dije se:

Komisariati i Policisë Bulqizë referoi materialet në Prokurori dhe nisi procedimi penal për shtetasit H.D., 64 vjeç, me detyrë drejtues teknik; A.A., 69 vjeç, me detyrë përgjegjës teknik, të dy banues në Tiranë, dhe M.S., 53 vjeç, me detyrë. brigadier, banues në Bulqizë.

Nga hetimet rezultoi se për shkak të shkeljes së rregullave të mbrojtjes në punë, brenda në galëri është shembur një masiv gurësh, i cili ka goditur shtetasin Z.M. Po nga ky Komisariat, janë kryer veprimet e para hetimore menjëherë pas ngjarjes së ndodhur ditën e djeshme në lumin e fshatit Sofraçan, ku gjatë peshkimit me gjenerator humbi jetën shtetasi K.K., ju bëjmë me dije se, u referuan materialet në Prokurori dhe nisi procedimi penal për shtetasit A.K., 45 vjeç, dhe E.J., 33 vjeç, banues në Bulqizë, për veprën penale “Peshkimi i ndaluar”. Këta shtetas kanë qenë duke peshkuar dhe si pasojë e energjisë elektrike të prodhur nga gjeneratori, ka humbur jetën shtetasi K.K. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Dibër, për veprime të mëtejshme.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button