PërditshmëriPolitikëShqipëria

Vazhdon “lufta” në distancë Kim-Berisha, ambasadorja amerikane i vë vulën: Mos mbroni një fantazmë! (FOTO LAJM)

Share

Lufta verbale mes ish-kryeministrit Sali Berisha dhe ambasadores Yuri Kim vazhdon të zhvillohet në distancë.

Së fundmi Yuri Kim ka hedhur “thumbin” e radhës ndaj Sali Berishës i cili po kalon ditët më të vështira në politikën shqiptare.

Ambasadorja amerikane ka folur për politikën shqiptare gjatë një interviste të dhënë për VOA që transmetohet sonte. Por në përshkrimin e intervistës së dhënë, Kim shkruan:

“30 vjet që kur Shqipëria u çlirua nga diktatura komuniste. 30 vjet tranzicion. Koha për të zgjedhur përsëri: Ndryshim apo ngecje? Luftoni për brezin e ardhshëm apo mbroni fantazmat?

E ardhmja apo e shkuara? Le të shikojmë drejt së ardhmes. Do ta bëjmë së bashku”, shkruan Yuri Kim në Twitter.

 

Çfarë ndodhi me Sali Berishën?

Deputeti Sali Berisha u përjashtua nga PD nga kryetari aktual Lulzim Basha i cili në atë kohë u shpreh se ky ishte një vendim shumë i vështirë por i detyruar dhe i nevoshëm për të ardhmen e partisë.

Kjo ishte dhe momenti ku mes Sali Berishës dhe Lulzim Bashës janë ndarë thellësisht pikëpamjet dhe bashkëpunimi, ku ish-kryeministri e ka quajtur kryetarin e PD një tradhtar i cili sipas tij e ka shitur tek Rama dhe SHBA.

Berisha ka nisur aksionin brenda PD për ta cuar anëtarësinë në zgjedhje, aksion i cili nis ditën e sotme në orën 19:00 dhe pritet të ndodhin lëvizje të mëdha mes demokratëve. /albeu.com/

 

Back to top button