Aktualitet dhe Lajme

U tha se do të jepte dorëheqjen, reagon presidenti francez Macron

Share

Presidenti francez, Emmanuel Macron, u zotua se do të qëndrojë në detyrë deri në maj 2027, në kohën që i mbaron mandati, duke përjashtuar mundësinë për të dhënë dorëheqjen pas parashikimeve për një humbje të mundshme në zgjedhjet parlamentare përballë të djathtës ekstreme.

“Mund të më besoni se do të jem në detyrë deri në maj 2027 si presidenti juaj, mbrojtësi në çdo moment të republikës sonë, vlerat tona, duke respektuar pluralizmin dhe zgjedhjet tuaja, në shërbimin tuaj dhe të kombit”, tha Macron në një deklaratë për mediat franceze.

Sondazhet sugjerojnë se Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë do të dalë në krye të votimit të parakohshëm, raundi i parë i të cilit është caktuar për 30 qershor.

Marine Le Pen , kryetarja e partisë, ka thënë se dorëheqja e Macron mund të jetë zgjidhja e vetme për të shmangur një parlament të varur për tre vitet e mbetura të mandatit të tij.

Macron ndërkohë këmbënguli se votimi i ardhshëm, me një raund të dytë më 7 korrik, nuk ishte “as zgjedhje presidenciale, as një votë besimi ndaj presidentit të republikës”, por një përgjigje për “një pyetje të vetme, se kush duhet të qeverisë Francën”.

Sondazhet e opinionit sugjerojnë se RN është e vendosur të arrijë rezultatin e saj më të mirë ndonjëherë në votimin legjislativ, duke i dhënë potencialisht një mundësi për të emëruar një kryeministër, me gjasë Jordan Bardella.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button