Aktualitet dhe LajmeLajme nga DibraPërditshmëriShqipëria

Tregtarët e Lagjës Treg në krizë: S’ka punë sepse s’ka dasma!

Peshkopi Diber

Share

I pozicionuar ne një vend strategjik në qytetin e Peshkopisë, i cili është dhe qendra e Dibrës, lagja Treg eshte lagja me e vjeter dhe vendi kur dibranet drejtohen cdo dite te javes per te bere pazar, sepse dhe cmimet ndyshojne me ato te dyqaneve qe ndodhen afer qender se qytetit!.

 

Tregtaret aty ankohen sepse shitjet jane ne minimum si pasoje e efekteve ekonomike qe ka shkaktuar Covid-19! Sic dihet ky treg e ka ndihmuar zhvillimin e ekonomise dibrane në vitet e tranzicionit, andaj rënia e shitjeve aty, ka renduar shume keq anen ekonomike te tregtareve ne vecanti por edhe te Dibres ne pergjithesi.

Nese do futesh ne kete pazar sheh dyqanet dhe rugicat mes tyre tejet te boshatisura ky kryefjala e tyre eshte : S’ka pune sepse s’ka dasma !

 

Anullimi i dasmave si pasoje e masave për të parandaluar përhapjen e COVID-19, ka shkaktuar shume stres tek shitesit ne kete treg, saqe edhe nuk na linin te fotografonim duke na thene se agje nuk ndryshon nese na nxirni ne lajme…! Vec Zoti e befte mire!

Një kafe nga ju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button