Aktualitet dhe Lajme

Trajneri i ri i Liverpulit ka idhull Guardiolën, por i ngjan Ten Hagut

Share

Perspektiva e një trajneri holandez me një fokus thuajse maniakal në taktikat, i cili është pranë marrjes së një gjiganti futbolli anglez tjetër, ka shumë të përbashkëta me atë që kemi parë. Dy vjet pasi Erik ten Hag u largua nga Ajaksi për Mançester Junajtid, Arne Slot duket se do të ndjekë “armikun” e tij të vjetër në veriperëndim të Anglisë.

Slot pritet që të zëvendësojë Jyrgen Klopin pas largimit të tin nga “Anfield” në verë, por paralelet mes Ten Hagut dhe Slotit janë të dukshme dhe jo vetëm për sa i përket pamjes dhe kombësisë. Ashtu si ten Hag, Slot është pamëshirshëm ambicioz dhe një fanatik kontrolli që kërkon dominim të plotë në një klub.

Njëri transformoi Ajaksin ndërsa tjetri Fejnordin, kampionët në fuqi, qëkëtë vit fituan edhe Kupën e Holandës. Sezonin e kaluar, Zhoze Murinjo përsëri preu nëmes ëndrrat evropiane të Slotit pasi Roma mundi Fejnordin mepenallti, për të arritur në çerekfinalet e Ligës së Europës.

Pas ndeshjes së parë, Slot e bëri tëqartë se ideja e tij për të luajturfutboll ishte formësuar ndërsashikonte Mançester Sitin e Pep Guardiolës dhe jo futbollin e portugezit. “Ai gjithmonë dëshirontë luajë futboll sulmues, ai gjithmonë dëshiron të zotërojë topin,ai gjithmonë dëshiron një organizim të lojës nga portieri për tëgjetur hapësirë dhe lojtarë të lirënë mesfushë”, tregon MartajnKrabendam, një gazetar për “Voetbal International”, i cili ka mbuluar Fejenordin e tij. /panoramasport
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button