Aktualitet dhe Lajme

Tjetër aksident me shqiptarë në Maltë, dy punëtorë bien nga kati i tretë pasi shembet çatia

Share

Dy punëtorë ndërtimi u plagosën rëndë kur një çati mbi të cilën po qëndronin u rrëzua dhe ata ranë tre kate në një shtëpi në Maltë. Aksidenti u raportua në orën 8:30 në Triq Sir Luigi Preziosi.

“Times of Malta” mëson se dy burrat, shtetas shqiptarë, po punonin në një pronë fqinje, e cila është në ndërtim e sipër, kur u hodhën në çatinë e pronës ngjitur.

Pas përplasjes, çatia u rrëzua dhe gjithashtu u rrëzuan tavanet e dy kateve poshtë tyre. Për pasojë, punëtorët që përfunduan në katin e parë mbi rrënoja. Policia tha se burrat, të moshës 26 dhe 32, iu dha ndihma e parë nga një ekip mjekësor dhe oficerë nga Departamenti i Mbrojtjes Civile.

Pronarët e shtëpisë së vjetër nuk ishin në vend. Më vonë doli se çifti, të cilët janë në të 90-at, ishin shpërngulur muaj më parë, nga frika për jetën e tyre për shkak të punëve të vazhdueshme te ndërtesa fqinj.

Ata i thanë vajzës së tyre se nuk donin të “përfundonin si Miriam Pace”, e cila vdiq nën rrënojat e shtëpisë së saj në vitin 2020 kur punimet e ndërtimit shkaktuan shembjen e shtëpisë së saj.

Zyrtarët nga Autoriteti i Ndërtimit dhe Ndërtimit dhe zyrtarët e Autoritetit të Shëndetit dhe Sigurisë në Punë ishin në vend menjëherë pasi rënia u raportua në polici. Gjendja e dy burrave, të cilët u dërguan me urgjencë në spitalin Mater Dei, mbetet e panjohur.

Pak ditë më parë, një burrë shqiptar humbi jetën po në Maltë dhe mbeti i plagosur dhëndri i tij. Bari Balla, 51-vjeç humbi jetën më 20 prill në Sliema.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button