Aktualitet dhe Lajme

Tërbimi i mediave gjermane kundër arbitrit Taylor: “Si mund të mos jetë penallti?”

Share

Polemika të ashpra në fund të ndeshjes Spanjë-Gjermani, e vlefshme për çerekfinalet e Euro 2024. Protagonist negativ ka qenë arbitri Antony Taylor, i cili nuk fishkëlleu një penallti për shkak të prekjes së topit me dorë nga Cucurella në fillim të kohës së dytë shtesë. Përsëritjet duket se nuk linin vend për dyshime për prekjen e shkaktuar nga krahu i hapur i lojtarit iberik, pavarësisht se ai po tërhiqte gjymtyrën nga trupi, por Taylor e la lojën të vazhdonte dhe VAR çuditërisht nuk ndërhyri. Gazetat gjermane sulmuan egër arbitrin anglez Anthony Taylor, fajtor se nuk fishkëlleu një penallti të pastër në favor të Gjermanisë. “Çfarë justifikimi ka?” pyet Bild, duke treguar foton e momentit në të cilin lojtari spanjoll ndaloi një goditje drejt portës me dorë.

VOLLER I TËRBUAR, KONFRONTOHET ME TAYLOR

Përse? Ishte e vështirë të kuptohej drejtpërdrejt. U mendua se vendimi ishte marrë sepse Fullkrug kishte prekur topin me njërën dorë më herët, por goditja mesa duket ishte me shpatull. Fakti është se, përtej çdo interpretimi të mundshëm, Taylor nuk e rishikoi episodin për VAR dhe as nuk dha penalltinë. Në minutën e 119′ Merino vendosi ndeshjen, e cila ishte ende 1-1 falë golave të Olmo në minutën e 51′ dhe Ëirtz në minutën e 89′. Në fund të ndeshjes Rudi Voeller, drejtor teknik i Federatës Gjermane të Futbollit, hyri në fushë për të protestuar kundër Taylor. Për të pyetur se si mund të ishte e mundur që nuk ishte penallti. Tension në fushë. Spanja në gjysmëfinale, por një radhë e gjatë tensionesh dhe analizash premton të vazhdojë

Por arbitri Taylor nuk u pëlqye as në Spanjë ku u anashkalua episodi i penalltisë së mohuar dje, madje duke akuzuar gjermanët për “ankues” dhe u nënvizua se si anglezi e fali dy herë Kroos, duke mos e përjashtuar për një faull shumë të keq ndaj Pedri.

Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button