BotaLajmi i funditPërditshmëri

Televizioni rus: Në 200 sekonda shkatërrojmë 3 kryeqytetet më të mëdha në Europë

Share

Televizioni shtetëror rus ka simuluar paturpësisht se si Vladimir Putin do të nisë një sulm bërthamor në tre kryeqytete në Evropë, duke deklaruar se nuk do të kishte ‘nuk do të kishte të mbijetuar’.

Çmenduritë dhe propaganda ruse nuk ndalet, ndërsa janë bërë më shumë se dy muaj luftime në Ukrainë, ku me mijëra persona nga të dy kampet kanë humbur jetën.

Kjo ka ardhur si përgjigje ndaj komenteve të bëra nga ministri i Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar që mbështeti sulmet ukrainase në infrastrukturën ruse.

Drejtuesit e emisionit “60 minuta” në televizionin “Channel One” thanë se qytetet e Londrës, Parisit dhe Berlinit, mund të goditeshin brenda 200 sekondave nga lëshimi i raketave bërthamore

Në emisionin e së enjtes, kryetari i partisë nacionaliste Rodina, Aleksey Zhuravlyov, mendoi se çfarë do të ndodhte nëse Rusia lëshonte armë bërthamore kundër Britanisë së Madhe, duke thënë: ‘një raketë Sarmat dhe Ishujt Britanikë nuk do të jenë më.’

Kur u tërhoq për komentin nga një prej mikpritësve, ai këmbënguli se po ‘e thoshte këtë seriozisht’, ndërsa një mikpritës tjetër shtoi se Mbretëria e Bashkuar gjithashtu ka armë bërthamore dhe se ‘askush nuk do të mbijetojë në këtë luftë’.

Prodhuesit në emision më pas u treguan shikuesve një hartë që duket se sugjeronte se raketat mund të lëshoheshin nga Kaliningrad, enklava ruse midis Polonisë, Lituanisë dhe Detit Baltik.

Ai sugjeroi që këto mund të arrijnë në Berlin për 106 sekonda, Paris në 200 sekonda dhe Londër në 202 sekonda./lajmifundit.al/

Back to top button