Aktualitet dhe Lajme

Stuhia e fortë godet SHBA-në, meteorologët: Mot kërcënues për jetën

Share

Një stuhi e madhe dimërore ka sjellë erëra të akullta dhe reshje të dendura bore në pjesë të mëdha të SHBA-së, duke ju ndërprerë qytetarëve udhëtimet dhe duke lënë mijëra pa energji elektrike.

Stuhitë do të pasohen nga një ftohtësi arktike gjatë fundjavës me temperatura shumë të ulëta.

Meteorologët e kanë quajtur “mot dimëror kërcënues për jetën”.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS), ka lëshuar alarme moti në pothuajse çdo shtet, pasi bora pritet të shtunën nga perëndimi deri në Oregon deri në lindje deri në Maine.

Më shumë se 70 milionë njerëz janë nën alarmin e motit dimëror.

Moti ekstrem ka detyruar anulimin e më shumë se 2,000 fluturimeve që nga e premtja, shumica e të cilave ishin planifikuar të fluturonin jashtë Çikagos, sipas shërbimit të gjurmimit të fluturimeve “FlightAware”.

Gati 200,000 njerëz janë pa energji që nga mbrëmja e së premtes, me Michigan dhe Wisconsin më të prekura.

Fushata e ish-presidentit Donald Trump, të premten anuloi tre nga katër ngjarjet e fushatës që ai ishte planifikuar të zhvillonte gjatë fundjavës.

Kandidatëve të tjerë, përfshirë Nikki Haley dhe Ron DeSantis, u është dashur gjithashtu të anulojnë aktivitetet e fushatës për shkak të motit ekstrem.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button