Aktualitet dhe Lajme

Si ta dallojmë mungesën e kaliumit

Share

Kaliumi është një nga mineralet më thelbësore, i cili merr pjesë në rregullimin e ritmit të zemrës dhe ruajtjen e sistemit nervor.

Kaliumi e rregullon funksionin e muskujve dhe e ndihmon trupin për ta përdorur glukozën si një burim të energjisë.

Pa një konsum adekuat të kaliumit, trupi juaj nuk mund ta ruajë shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut, muskujve, nervave, lëkurës apo veshkave.

Edhe pse shumë njerëz besojnë se patatet dhe bananet janë burimi më i mirë i kaliumit, ekzistojnë burime shumë më të mira, si perimet me gjethe të gjelbra, frutat agrume, domatet, farat e lulediellit dhe drithërat.

Kaliumi është një mineral thelbësor për organizmin. Ai është i domosdoshëm për shëndetin e zemrës, veshkave dhe organeve të tjera.

Kaliumi i lejon muskujt të lëvizin, nervat të transmetojnë mesazhet e trurit dhe veshkat të filtrojnë gjak.

Trupi duhet të ketë ekuilibrat e duhur të kaliumit që zemra të jetë e shëndetshme.

Ekzistojnë simptoma të ndryshme të mungesës së kaliumit në trup. Nëse keni vërejtur se ndonjë nga këto simptoma zgjat më shumë se një javë, atëherë konsultohuni me mjekun tuaj:

• Kapsllëku;
• Lëkura e thatë;
• Etja ekstreme;
• Mbajtja e ujit, veçanërisht në pjesën e krahëve apo këmbëve;
• Rrahja e çrregullt e zemrës;
• Tensioni i lartë i gjakut;
• Nervozizmi;
• Plogështia në muskuj.

Shumicës së të rriturve të shëndoshë u nevojiten rreth 4.700 miligramë kalium në ditë, që është relativisht e lehtë për t’u konsumuar nëpërmjet një diete të ekuilibruar.

Megjithatë, studimet statistikore kanë treguar se një përqindje e madhe e njerëzve nuk marrin mjaft kalium, sepse nuk i ndjekin udhëzimet për një dietë të shëndetshme, që është arsyeja kryesore se pse mjekët shpesh rekomandojnë marrje të suplementeve.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button