Aktualitet dhe LajmeBotaLajme nga DibraLajmi i funditPërditshmëriShqipëria

“Rekord kriminelësh që jetojnë në Angli”, mediat britanike: Shqiptarët kontrollojnë tregtinë e kokainës

Share

Një numër rekord i kriminelëve të huaj jetojnë të lirë në Britani, pavarësisht se duhet të dëbohen, ka zbuluar Daily Express.

Shifrat e Home Office tregojnë se 11,561 shkelës “që i janë nënshtruar procedurave të dëbimit” janë ende në komunitet.

Ky numër është rritur pothuajse trefish gjatë dhjetë viteve të fundit. Në vitin 2012, 3,943 kriminelë jetonin ende në Mbretërinë e Bashkuar.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Në mënyrë alarmante, numri i shkelësve të huaj që i nënshtrohen veprimeve të dëbimit që ende jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar është rritur nga 1,191 në 2013 në 3,589 në qershor.

Kjo ka nxitur thirrje të reja për ministrat që të bëhen më të ashpër dhe të mbrojnë kufijtë e dobët të Britanisë.

Dy javë më parë, Sekretarja e Brendshme Priti Patel zbuloi se ajo ka urdhëruar zyrtarët që të “rinovojnë ndjekjen e kriminelëve të rrezikshëm që shkatërrojnë jetë dhe komunitete”.

Dhe shifrat e publikuara nga Daily Express zbulojnë shkallën e vërtetë të problemit, me numrin që rritet nga viti në vit.

Kjo ka të ngjarë të jetë për shkak të vendeve që refuzojnë të marrin përsëri kriminelët e tyre.

Priti Patel ka ndjekur marrëveshje ekstradimi me shumë vende dhe ka siguruar tashmë marrëveshje me Shqipërinë dhe Pakistanin, dy nga popullsitë më të mëdha të shtetasve të huaj në Britani.

Numri i shkelësve të shtetasve të huaj që jetojnë në komunitet, pavarësisht se duhej të dëboheshin, filloi të rritet në vitin 2017.

Deri në vitin 2018, Britania nuk mundi të nxirrte 6249 kriminelë të huaj.

Një vit më pas, kjo u rrit në 7,015 dhe 8,497 vitin e ardhshëm. Deri në Krishtlindjet e vitit 2020, kjo shifër kishte arritur në mbi 10,000, shkruan abcnews.al.

Dhe ka vazhduar të rritet që nga ajo kohë, por ministri i burgjeve i tha Daily Express se është i bindur se Qeveria së shpejti do ta kontrollojë këtë çështje.

Alp Mehmet, Kryetar i Migration Watch UK, tha: “Migration Watch UK ka treguar prej kohësh mënyrën skandaloze që shkelësit e shteteve të huaja lirohen në komunitet, thjesht sepse qeveria nuk mund t’i dërgojë ata në vendet e tyre dhe nuk di çfarë të bëjë më ta.”

Ajo që është veçanërisht shqetësuese është se shumë nga ata që enden lirisht në komunitete mund të përbëjnë një kërcënim për sigurinë publike.”

Daily Express shkruan se shërbimet e sigurisë kanë frikë se mbretërit shqiptarë të krimit, të cilët kontrollojnë pjesën më të madhe të tregtisë së kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, po kontrabandojnë rekrutë të rinj në Britani.

Agjencia Kombëtare e Krimit dhe njësitë rajonale të krimit të organizuar mendojnë se bandat shqiptare, të cilat kontrollojnë shumicën e rrjeteve të kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, po rrisin ndikimin e tyre duke sjellë këmbësorë përtej Kanalit.

Ish-kreu i Partisë Brexit Nigel Farage i tha Daily Express: “Nëse mendoni se situata është e keqe tani, prisni derisa qindra shqiptarë që kaluan Kanalin në gusht t’i bashkohen bandave tashmë të krijuara këtu.”

Është një situatë katastrofë.”

Shifrat e Zyrës së Brendshme të publikuara disa javë më parë tregojnë se Mbretëria e Bashkuar ka larguar 1,741 shkelës të shteteve të huaja që nga 1 janari 2022.

Këtu përfshihen përdhunuesit, pedofilët, shoferët vrasës, kontrabandistët e njerëzve, rrëmbyesit, hajdutët dhe tregtarët e drogës.

Ministri i Burgjeve, Stuart Andrews, në një intervistë ekskluzive për Daily Express, tha: “Gjatë dy viteve të fundit, 11,500 shtetas të huaj janë dëbuar në vendin e tyre.”

“Ne do të vazhdojmë. Ky është qëllimi ynë për të vazhduar ta bëjmë këtë. Ne e dimë përmes etiketimit se ku janë. Ne e kuptojmë se kjo është një çështje e rëndësishme./lajmifundit.al/

Artikuj të ngjashëm

Back to top button