Aktualitet dhe Lajme

Real Madrid, me Mbappé kthehen “Galacticos”: detajet e kontratës, roli e numri i fanellës

Share

Njoftimi i lamtumirës së Kylian Mbappé me PSG, i pritur por gjithësesi epokal, është hapi i parë drejt rikthimit modern të Galacticos. Real Madrid, në fakt, është destinacioni i radhës për kampionin francez, i cili do të kalojë me parametër zero nën urdhrat e Ancelottit, duke iu bashkuar kampionëve – vendimtarë dhe të rinj – si Bellingham, Vinicius dhe Rodrygo. Mbappé ka qenë i lirë të nënshkruajë për skuadrën e re që nga janari i kaluar dhe, sipas shtypit spanjoll, nënshkrimi më i rëndësishëm i verës tashmë është vendosur në një kontratë shumë të pasur deri në vitin 2029.

DETAJET E AKORDIT

Firma e vendosur ose jo, marrëveshja do të bëhet dhe do të ketë një shtrirje të jashtëzakonshme edhe pse më pak se ajo që mendohej në verën e vitit 2022, kur sulmuesi francez ishte një hap larg veshjes së fanellës së Merengues. Akordi është për pesë vitet e ardhshme, deri në vitin 2029, dhe Mbappé do të bëhet lojtari më i paguar në skuadrën e Real Madrid, pavarësisht se paga e marrë nga PSG është ulur ndjeshëm, duke shkuar nga 30 milionë euro neto në vit në rreth 20 në Spanjë plus bonuese personale dhe shpërblimet e ekipit. Edhe bonusi i shumëpërfolur i nënshkrimit, sipas El Chiringuito, nuk do të jetë me dy zero, por më pak se 50 milionë euro.

SI DO TË LUAJNË “GALACTICOS” E RINJ

Sot yjet në skuadër janë Bellingham, Vinicius, Rodrygo, Mbappé – por edhe Tchouameni, Camavinga dhe Valverde duke lëvizur role, pa harruar Endrick. Njëherë e një kohë ishin Zidane, Figo, Ronaldo, Beckham dhe fituesi i Topit të Artë Oëen. Shumë të rinj dhe kampionë tashmë të afirmuar, kampionë në zhvillim, por tashmë të gatshëm për të luajtur në finalen e Champions League. Me ardhjen e kampionit francez, versioni i ri i Galacticos është gati dhe për të tërhequr fijet do të jetë një tjetër gjigant, Carlo Ancelotti, që duhet të jetë i zoti të bashkojë kaq shumë talente me zgjidhjen e duhur taktike.

Ndjesia është se sakrifica duhet bërë duke marrë parasysh moshën e senatorëve, ende liderë te merengues, si Modric dhe Kroos. Por ndërkohë Ancelotti do të ketë mundësinë dhe hapësirën për të studiuar zgjidhje të reja taktike, si ai bëri verën e kaluar për të asimiluar lamtumirën e Benzema me ardhjen e Bellingham, si investimi më i madh në merkato. Gjithçka u zgjidh shkëlqyeshëm.

Pra, si mund të luajë Mbappé te Real Madrid? Sugjerimi kryesor, pothuajse si videolojë, është tridhëmbëshi me Bellingham dhe Vinicius, i lëvizshëm, shumë i shpejtë, i paparashikueshëm dhe i pakapshëm. Me Rodrygo, zëvendësimi i parë në një kuartet special për rotacionet mes La Liga dhe Champions League. Fantazi, tani për tani, ashtu si mundësia për t’i parë të katër kampionët në fushë në të njëjtën kohë, duke i kërkuar Tchouameni, Valverde dhe Camavinga të sforcohen së tepërmi.

NUMRI I FANELLËS SË MBAPPÉ TE REAL MADRID

Për komunikimet zyrtare duhet pritur deri në fund të sezonit, por Kylian Mbappé do të jetë një lojtar i ri i Real Madrid dhe fanella e tij ka shumë të ngjarë të jetë më e shitura në botë. Po, me çfarë numri? Janë tre hipoteza, por që kanë të bëjnë edhe me shokët e rinj të skuadrës.

Ajo më pak e dhimbshme të çon te numri 9, aktualisht i lirë pas largimit të Benzema, por teorikisht i premtuar për Endrick – kampioni tjetër i së ardhmes. Numri i preferuar i Mbappé është 7, mbi supet e Vinicius Jr dhe për këtë arsye është më i ndërlikuar për t’u marrë. Në fund është edhe 10, numri i francezit në kombëtare, në pronësi të Luka Modric. Në rast të largimit të kroatit në verë, kjo mund të jetë zgjidhja.

Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button