Aktualitet dhe Lajme

Reagon Lindita Nikolla pas tensioneve në Komisionin e Medias: Noka dhe Bardhi ushtruan dhunë ndaj një kolege

Share

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla ka reaguar pas tensiovene në Komisionin e Medias ditën e sotme.

Në reagimin e saj, kryeparlamentarja i ka dalë në  krah të kryetares së Komisionit, ndërsa thekson se sipas saj, dy deputetët ushtruan dhunë ndaj një gruaje. Më tej ajo thekson se ky sulm i paprecedentë ndaj një zonje deputete të Kuvendit të Shqipërisë, është shumë më tepër se shkelje e Rregullores së Kuvendit dhe e etikës së sjelljes së deputetit.

Reagimi i Nikollës

Dënoj ashpërsisht ngjarjen shumë të rëndë që ndodhi sot në Komisionin e Medias të Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët Gazment Bardhi dhe Flamur Noka, jo vetëm penguan me dhunë zhvillimin e mbledhjes së Komisionit, por fyen rëndë Kryetaren e Komisionit, deputeten e nderuar Flutura Açka.

Ky sulm i paprecendent ndaj një zonje deputete të Kuvendit të Shqipërisë, është shumë më tepër se shkelje e Rregullores së Kuvendit dhe e etikës së sjelljes së deputetit.

Në një kohë kur Kuvendi është duke punuar për ashpërsimin e legjislacionit kundër dhunës ndaj grave, në mjediset e tij, në një sallë mbledhjesh ku duhet të zhvillohet debat për ligjet dhe prej nga duhet të rrezatohet edukatë dhe qytetari, në sy të kolegëve, medias dhe gjithë qytetarëve, dy deputetë ushtrojnë dhunë ndaj një kolegeje të tyre, deputete dhe Kryetare Komisioni. Dhuna e ushtruar prej deputetëve Bardhi dhe Noka i kaloi caqet e dhunës verbale, dhe për këtë flasin pamjet e transmetuara nga media./albeu.com
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button