Aktualitet dhe Lajme

Profili në “The Sun”/ Mos e nënvlerësoni Shqipërinë në “Euro 2024”

Share

Shqipëria është një nga të vegjlit e “Euro 2024” që do të garojë në një turne madhor për të dytën herë në historinë e tyre. Por për këdo që pret që vendi ballkanik, thjesht të rrokulliset në atë që duket si një grup vdekjeje, atëherë duhet të marrë parasysh se si arritën në Gjermani në vend të parë.

Kuqezinjtë, të cilët drejtohen nga ish-mbrojtësi i majtë i Arsenalit, Sylvinho, kryesuan një grup kualifikues që përfshinte Republikën Çeke dhe Poloninë e Robert Lewandowskit, duke humbur vetëm një herë.

Mes tyre është portieri i Brentfordit, Thomas Strakosha, që ka të ngjarë të ketë një vend titullari mes shtyllave. Ata kanë edhe sulmuesin e Chelsea, Armando Broja, i dëshpëruar për të treguar aftësitë e tij tek blerësit e mundshëm.

Trajneri: Sylvinho

Thjesht përmendja e emrit të tij ngjall kujtime të asaj rrufeje për Arsenalin ndaj Chelsea në vitin 2000. Braziliani i parë që luajti për Topçinjtë, ku bëri 55 paraqitje, fitoi një seri trofesh te Barcelona në pozicionin e tij të krahut të majtë ndërsa pati edhe 6 paraqitje për Brazilin.

Sylvinho has been working wonders at Albania

Ai doli në pension në vitin 2010 pas një periudhe të shkurtër tek Manchester City, përpara se të stërviste Lyon dhe Corinthians në atdheun e tij. Sylvinho, 50 vjeç, mori drejtimin e Shqipërisë vitin e kaluar dhe tashmë e ka arritur objektivin “numër 1” duke u kualifikuar në Euro 2024.

Njeriu kyç: Elseid Hysaj

Një lojtar i fortë i Serie A i martuar me një ish-Miss Albania, mbrojtësi i Lazios, Hysaj, u bë lojtari më i ri që mbante shiritin e kombit të tij kur ishte kapiten i skuadrës kundër Katarit në vitin 2016. 30-vjeçari mund të largohet nga Roma këtë verë pasi i ka mbetur edhe një vit nga kontrata e tij.

Formacioni i mundshëm

Shqipëria ka ngritur një formacion solid që i lejon të ketë shumë lojtarë pas topit. Hysaj është një zgjedhje e shkëlqyer në të majtë dhe Strakoshka ka mjaft përvojë në portë. Lëvizjet e Brojës do të jenë absolutisht jetike në kalimin e mbrojtjes kundërshtare dhe krijimin e hapësirës për shokët e skuadrës.

Si ata sulmojnë

Shqipëria i kapi të gjithë në befasi duke fituar grupin e saj në kualifikim për këtë turne përpara Polonisë dhe Republikës Çeke, por pavarësisht kësaj paraqitje të fortë, ata do të kenë vështirësi këtë verë. Kjo duke qenë se ata janë pjesë e grupit B me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë.

One of the deeper midfielders drops in while the two full-backs push on to play in higher positions against the ball

Në fazën e sulmit mund të presim që Shqipëria të ndërtohet nga pozicione më të thella. Kur ata janë në zotërim të topit në zona më të thella, një nga mesfushorët qendrorë do të lëvizë për të formuar një treshe me qendërmbrojtësit. Kjo e ndihmon Shqipërinë të luajë me presion.

The full-back starts in possession but comes inside and then passes to the left-sided attacker. It opens up a passing lane that allows the pass to be played through for the striker to run on to

Kur kalojnë një të tretat e fushës ata nuk janë një ekip që priren të mbështeten në sulmin përmes krosimeve nga pozicione të gjera. Në vend të kësaj, ata kërkojnë të bëjnë vrapime përpara topit në hapësira të hapura që i lejojnë që pasimet të luhen në qendër të sulmuesit ose lojtarëve kur ata hyjnë brenda.

The through ball releases the attacking player in the channel on the far side. Immediately the near side wide player will look to make a run off the ball to attack the space in the penalty area

Ndërsa kur hyjnë në të tretën e fundit dhe kërcënojnë zonën e penalltisë, sulmuesit i bashkohet një mesfushor dhe dy lojtarë të tjerë. Ata kërkojnë të sulmojnë zonën e penalltisë nga kënde për të ofruar opsione dhe kërcënim për portën.

Si mbrohen

Shqipëria është më efektive, shumë më solide dhe e fortë kur bie në një bllok mbrojtës të mesëm ose të thellë për të mbyllur hapësirat. Ata kanë lojtarë që janë agresivë dhe të fortë kundër topit, por kur përpiqen të presojnë lart, mund të humbasin strukturën. Kur ata shtyjnë, sulmuesit e tyre mund të kapen shumë lart, në krahasim me formimin e një blloku më efektiv me tre lojtarët e mesfushës.

As Sweden have the ball with their goalkeeper we see the wide attackers have pushed to almost the same line as the striker.

Kur ata mbrojnë në një bllok të mesëm mbrojtës, ata bllokojnë hapësirat dhe korsitë e kalimit në hapësirat qendrore. Ylber Ramadani sjell një ndjenjë soliditeti në strukturën shqiptare duke pasur parasysh vullnetin e tij për të punuar dhe plotësuar vazhdimisht boshllëqet.

As Sweden play out wide to the near side here we see Albania are well positioned centrally

Nëse kundërshtarët shkojnë në të tretën e fundit, ne shohim më pas Shqipërinë të rrëzohet për t’u mbrojtur në një bllok të thellë me pak hapësira brenda ose përreth zonës. Më pas, shqiptarët kërkojnë të fitojnë kontaktin e parë në çdo krosim përpara se të sulmojnë në tranzicion.

Albania defend the area in a deep and effective block. They win the ball back and end up scoring from this position

Parashikimi

Shqipëria do të përballet me një nga skuadrat më të mira të vendit të tretë nëse do të arrijë të kryesojë grupin. Duke përfunduar në vendin e dytë, ata ndoshta do të përballeshin me Hungarinë ose Zvicrën në 16-at, gjë që do t’u ofronte atyre një shans për të bërë një vrapim shokues në çerekfinale. Me Anglinë që ka të ngjarë të jetë në pritë, ky mund të jetë fundi për ballkansit.

Shanset për fitoren

Shqipëria duket se nuk ka shumë shanse për të fituar trofeun. Kompania William Hill i ka kuotuar 500/1. ©The Sun, LAPSI.alHuazuar nga Lapsi.al

Back to top button