Aktualitet dhe Lajme

Pochettino nuk është më trajneri i Chelsea: akord për zgjidhjen e kontratës

Share

Aventura e Mauricio Pochettino si trajner i Chelsea përfundoi pas një viti. Si njofton klubi anglez në kanalet e tij zyrtare, trajneri argjentinas dhe Blues kanë arritur një marrëveshje për zgjidhjen e kontratës: “Duam të falënderojmë Mauricion për punën e tij këtë vit – thuhet në shënim –. Ai do të jetë gjithmonë i mirëpritur në Stamford Bridge dhe i urojmë fat në të ardhmen”. Nuk dihet ende emri i trajnerit që do të zëvendësojë argjentinasin Pochettino, i cili falënderoi klubin për mundësinë që i dha.

Sidoqoftë, javët e fundit ka pasur kontakte me Antonio Conte për atë që do të ishte një rikthim i bujshëm, ashtu si ai i Tuchel, një emër tjetër që qarkullon te londinezët. Megjithatë, objektivi i Chelsea është të vendosë bast për një trajner të ri. Opsionet janë De Zerbi, i cili sapo është liruar nga Brighton dhe Enzo Maresca, i cili arriti promovimin në Premier League me Leicester.

KOMUNIKATA E CHELSEA

“Chelsea FC mund të konfirmojë se klubi dhe Mauricio Pochettino kanë rënë dakord reciprokisht për tu ndarë”. Me këtë shënim, klubi londinez zyrtarizoi ndarjen nga trajneri argjentinas, përvoja e të cilit në krye të Blues zgjati vetëm një vit, me një vend të gjashtë në Premier League dhe zero trofe. E gjithë kjo pasi Chelsea, në pronësi të një konsorciumi amerikan të udhëhequr nga bashkëpronar i LA Dodgers, Todd Boehly dhe grupi i kapitalit privat Clearlake Capital, shpenzoi mbi 1 miliard paund (rreth 1.2 miliardë euro) për blerjen e lojtarëve të rinj, ‘yje në rritje’ për të cilët Pochettino ka nënvizuar në disa raste mungesën e përvojës.

SEZON I DËSHTUAR

Për më tepër, një seri e gjatë dëmtimesh ndikuan në sezonin e Blues. E shkoi keq në finalen e League Cup, Carabao Cup, e humbur 1-0 ndaj Liverpool në kohën shtesë. Nuk shërbeu për të shpëtuar Pochettino, seria prej pesë fitoresh radhazi në kampionat, gjë që do t’i sigurojë Chelsea një vend në Europa League nëse Manchester United humbet kundër City në finalen e FA Cup ose në Conference League nëse Djajtë e Kuq befasojnë kampionët e Anglisë.

“Faleminderit pronarëve dhe drejtuesve të Chelsea për mundësinë për të qenë pjesë e historisë së këtij ekipi – ishin fjalët e Pochettino për ndarjen -. Klubi tani është i pozicionuar mirë për të vazhduar përparimin në Premier League dhe Europë për vitet në vijim”.

Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button