Aktualitet dhe LajmeBotaLajmi i funditPërditshmëriPolitikëRajoniShqipëria

Negociatat me BE, Euractive: Ja kur pritet që Shqipëria të marrë dritën jeshile

Share

Shqipëria mund të marrë dritën jeshile për në BE në qershor sipas Euractive. Procesi do të përshpejtohet pas ofertës për Ukrainën. Gjatë qershorit e njëjta ftesë do merret për Ukrainën.

Sipas Euractive të dyja vendet, si Shqipëria dhe Ukraina, mund të marrin dritën jeshile të anëtarësimit në BE gjatë muajit qershor.

Serbia dhe Mali i Zi janë në krye nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor. Por procesi i pranimit të Malit të Zi ka shtagnur disi dhe ndërsa Serbia vazhdon të hapë kapituj, nuk ka vullnet të vërtetë politik për t’u bashkuar me BE.

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë të radhës, në pritje për të nisur zyrtarisht bisedimet, ndërsa Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina nuk kanë marrë ende statusin e kandidatit”, thuhet më tej në artikull./lajmifundit.al/

Back to top button