Aktualitet dhe Lajme

Ndahet nga jeta inxhinieri dhe zëri i filmit shqiptar, Spiro Konduri

Share

Sot, 16 Mars 2024, ka mbyllur sytë përgjithmonë Spiro Konduri, inxhinier dhe operator zëri në shumë filma shqiptarë të Kinostudios.

Lajmin e hidhur për ndarjen nga jeta të operatorit të zërit të filmave shqiptarë e ka bërë të ditur djali i tij përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ku shkruan:

“Te dashur miq ,shoke,e kolege ,I shtrenjti babai im Spiro Konduri nderroi jete . Per varrimin dhe vendin e pritjes se vizitave do t’ju njoftojme perseri.”

Spiro Konduri lindi në Durrës më 20 qershor 1941, ku kreu edhe shkollën e mesme. Ne vitin 1964 mbaroi studimet e larta ne Universitetin e Tiranës si inxhinier elektronik. Punoi deri ne vitin 1969 si inxhinier ne Radiostacionin e Shijakut dhe po në këtë kohë u transferua në Radio-Tirana vendi ku punon deri në vitin 1975.

Në Kinostudio filloi të punojë si operator zëri në filmin dokumentare. Filmi i tij i parë ishte “Arbëreshet” , i cili u nderua me çmim për kolonën zanore. Paralelisht merrej me regjistrimi e zërit edhe në disa filma vizatimore. Filmi i parë artistike ku regjistroi kolonën zanore ishte “Gjeneral gramafoni” – 1978. Deri në vitin 1991 realizoi rreth 20 filma te tjerë artistike, përveç filmave dokumentare dhe vizatimore.

Për filmin vizatimore “Peshorja” është nderuar me çmim. Ndër filmat artistike bëjnë pjesë: “Në shtëpinë tonë” – 1979; “Qortimet e vjeshtës” – 1981; “Në çdo stine” – 1981 (nderuar me cimim); “Vendimi” – 1984; “Dhe vjen nje dite” – 1986; “Përralle nga e kaluara” – 1987; “Vrasje ne gjueti” – 1987; “Kthimi i ushtrisë se vdekur” – 1989;

Ne vitin 1991, kaloi përsëri si inxhinier dhe ne v. 1992 ishte kryeinxhinier ne Radio-Tirana. Filmi i tij i fundit ishte dokumentari “Bora qe bie ne det” realizuar ne vitin 1999./albeu.com
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button