Aktualitet dhe LajmeBotaPërditshmëri

NASA: ‘Lëkundjet’ e Hënës në orbitë, mund të sjellin përmbytje rekord në Tokë

Share

Çdo bregdet në SHBA po përballet me rritje të shpejtë të nivelit të baticës.

NASA thotë se kjo vjen për shkak të një “lëkundjeje” në orbitën e hënës, që bashkëvepron me rritjen e niveleve të detit të nxitura nga ndryshimet klimatike.

Studimi i ri nga NASA dhe Universiteti i Hawaii, botuar së fundmi në revistën Nature Climate Change, paralajmëron se ndryshimet e ardhshme në orbitën e hënës mund të çojnë në përmbytje rekord në Tokë në dekadën e ardhshme.

Përmes hartës së skenarëve të ngritjes së nivelit të detit, studiuesit zbuluan se përmbytja në qytetet bregdetare amerikane mund të jetë disafish më keq në vitet 2030, kur “lëkundja” e hënës tjetër pritet të fillojë.

Ata presin që përmbytja të dëmtojë ndjeshëm infrastrukturën dhe të zhvendosë komunitetet civile.

Ndërsa studimi nxjerr në pah situatën e rëndë me të cilën përballen qytetet bregdetare, ‘lëkundja hënore’ është në të vërtetë një dukuri natyrore, raportuar së pari në 1728.

Orbita e hënës është përgjegjëse për kohën e baticave të larta dhe të ulta rreth çdo 18.6 vjet.

“Në gjysmën e ciklit 18.6-vjeçar të Hënës, baticat e rregullta ditore të Tokës shtypen: baticat e larta janë më të ulëta se normalisht, dhe baticat e ulëta janë më të larta se normalja”, shpjegon NASA.

 

Ngritja globale e nivelit të detit shtyn baticat e larta në vetëm një drejtim – më lart. Pra, gjysma e ciklit hënor 18.6-vjeçar i kundërvihet efektit të ngritjes së nivelit të detit në baticat e larta, dhe gjysma tjetër rrit efektin “.

Por kësaj here, shkencëtarët janë më të shqetësuar. Me rritjen e nivelit të detit për shkak të ndryshimit të klimës, përmbytjet e rrymës së lartë pritet të jenë më intensive dhe më të shpeshta se kurrë më parë, duke përkeqësuar parashikimet tashmë të zymta./ cbsnews/

Source link boldnews.al/

Një kafe nga ju!

Back to top button