Aktualitet dhe Lajme

Moti i keq në Afganistan u merr jetën 60 personave, familja me 5 anëtare u shua në një ditë

Share

Të paktën 60 persona kanë humbur jetën në Afganistan si pasojë e motit të keq me ngrica, dëborë dhe reshje intensive shiu.

Teksa vendi është pushtar nga moti i keq, autoritetet në Afganistan flasin për 60 të vdekur në tre javët e fundit. Gjithashtu mësohet se nga moti i keq janë raportuar 23 banorë të dëmtuar.

1.645 banesa janë shkatërruar, ose dëmtuar në të gjithë vendin, ndërsa 178.000 janë zhdukur. Mediat lokale në vend raporyojnë se pesë nga 60 viktimat janë anëtarë të një familjeje. Ata humbën jetën kur çatia e shtëpisë u ra mbu kokë për shkak të përmbytjeve.

Kohët e fundit Ahanistani është goditur nga fatkeqësi natyrore që kanë vrarë shumë njerëz. Në tetor të vitit të kaluar një tërmet katarsofik vrau më shumë se 1 mijë perosna.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button